2015. július. 23. 06:52 MTI Utolsó frissítés: 2015. július. 23. 08:29 Világ

Megérkeztek az űrhajósok a nemzetközi űrállomásra

Csaknem két hónapos késéssel csütörtökön három űrhajós érkezett a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), amelyen a tervek szerint 163 napot tartózkodnak majd.

Oleg Kononenko orosz, Kimija Jui japán és Kjell Lindgren amerikai asztronauta egy Szojuz-TMA-17M típusú űrhajóval csütörtök este indult el az űrállomásra a kazahsztáni Bajkonurból a Roszkoszmosz orosz űrhivatal közlése szerint.

Az űrhajó mintegy hatórás repülés után érte el az emberiség legtávolabbi, a világűrben létesített előretolt állását, mintegy 400 kilométerre a Föld felett. Szojuz-TMA-17M fennakadás nélkül dokkolt az űrállomáshoz, ahol három kozmonauta, Gennagyij Padalka és Mihail Kornyijenko orosz, valamint Scott Kelly amerikai űrhajós üdvözölte az érkezőket. Kornyijenko és Kelly már több mint négy hónapja az ISS lakója, küldetésük csaknem egy évre szól.

Lindgren és Jui újoncok az űrben. Jui korábban egy sajtókonferencián elmondta, hogy szusit visz magával, és azzal fogja megörvendeztetni a többieket.

A mostani erősítés eredetileg május 26-án indult volna az űrállomásra, útjukat azonban el kellett halasztani a Progressz orosz teherűrhajó küldetésének áprilisi kudarca miatt.

A teherűrhajót április 28-án indították el a kazahsztáni Bajkonurból, hogy üzemanyagot, oxigént és élelmiszert szállítson a Nemzetközi Űrállomásra. A Progressz azonban irányíthatatlanná vált, és 10 nappal később a Föld légkörébe érve megsemmisült. Egy másik teherűrhajó sikeresen eljutott az ISS-hez július elején.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 16. 19:30

Rendszerváltás 35 – Belarusz, az ország, amely alól kidőlt a Szovjetunió

A totális szovjetorosz elnyomás sikerrel járt a nemzeti kultúra felszámolására indított hadjáratával, a gazdasági mutatók jók voltak, így az általános életszínvonal is szovjet viszonylatban magasnak volt tekinthető és ebből kifolyólag egészen a ’80-as évek második feléig Belarusz lakosságának nagy része semmiféle komoly változásra nem vágyott. Aztán jött Csernobil és utána egymást követően potyogtak ki a szó szoros értelmében vett csontvázak a szovjet múlt rég eltemetett szekrényéből. Ám még ezek sem ingatták meg a tagköztársaság népének bizalmát a szovjet keretrendszerben, és ha nem omlik össze a Szovjetunió, Belarusz talán még ma is önként és dalolva lenne a része. Bendarzsevszkij Anton külpolitikai elemzővel, a posztszovjet térség szakértőjével beszélgettünk.