Jónevű szöuli kórházból indulhatott ki a halálos járvány Dél-Korában
Egy szöuli kórházban egy ápoló még két napig dolgozott betegekkel, miután megjelentek rajta a MERS-fertőzés tünetei.
Átmenetileg nem fogad betegeket az a szöuli kórház, amelyhez a legtöbb megbetegedés köthető az elmúlt hetekben kibontakozott dél-koreai MERS-járványban - jelentették be vasárnap a távol-keleti országban.
A Samsung Egészségügyi Központban a sürgősségi betegellátás kivételével átmenetileg nem fogadnak és nem kezelnek betegeket, miután kiderült, hogy az eddig 14 halálos áldozattal járó járványban a legtöbb megbetegedés - a 145-ből mintegy 70 - ehhez a neves szöuli kórházhoz köthető.
A 70 beteg közül az egyik az intézmény alkalmazottja, egy ápoló, aki még két napig dolgozott azután, hogy a tünetek megjelentek rajta, és ez alatt az idő alatt 200 emberrel kerülhetett kapcsolatba.
A dél-koreai egészségügyi minisztérium vasárnap jelentette be a legújabb adatokat, amelyek szerint eddig 14-en haltak meg és 145-en fertőződtek meg a koronavírussal. Ez az eddigi legnagyobb MERS-járvány azóta, hogy a betegség 2012-ben Szaúd-Arábiában először terjedt át emberekre.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ugyanakkor egyhetes dél-koreai vizsgálódása alapján megállapította, hogy az ottani fertőzések kizárólag egészségügyi intézményekben, betegek, egészségügyi dolgozók és a betegeket látogató hozzátartozók körében történtek, a lakosság szélesebb köreiben nem fertőz a vírus.
Fukuda Keidzsi, a WHO igazgatóhelyettese a sajtónak elmondta: a zsúfolt várótermek és betegszobák miatt terjedhetett eddig a szokásosnál gyorsabban az egyébként nehezen terjedő vírus, valamint amiatt a gyakorlat miatt, hogy az orvosok gyakran több kórházban is dolgoznak.
Arra utaló jelet nem találtak a szakemberek az egyhetes megfigyelés alatt, hogy a vírus módosult volna, és ezért könnyebben terjedne át egyik emberről a másikra. Ugyan szombaton 12-vel nőtt az ismert megbetegedések száma, de legtöbbjük még korábban kapta el a betegséget, az új fertőzések száma ezzel szemben csökken. Ez azt mutatja, hogy a dél-koreai hatóságok intézkedései hatásosak - tette hozzá Fukuda.
A MERS koronavírus tüdőgyulladással, lázzal, köhögéssel, légzési nehézségekkel járó fertőzés, amely az atípusos tüdőgyulladáshoz (SARS) hasonlít, de annál kevésbé fertőző. A betegek halálozási aránya magas, több mint 40 százalékos, a kór ellen egyelőre nincs semmilyen gyógymód, sem pedig védőoltás.