2015. június. 01. 12:07 MTI Utolsó frissítés: 2015. június. 01. 12:03 Világ

Százak kerültek karanténba Koreában a közel-keleti kór miatt

Hétfőre Dél-Koreában két újabb betegről bizonyosodott be, hogy az úgynevezett MERS-vírussal fertőződött meg, velük immár 17-re emelkedett a fertőzöttek száma.

További 682 embert elkülönítettek, mert közeli kapcsolatba kerültek a fertőzöttekkel - közölte a dél-koreai egészségügyi minisztérium.

A MERS-vírus az angol Middle East Respiratory Syndrome, azaz Közel-keleti Légzőszervi Tünetegyüttes kezdőbetűiből kapta rövidítését. Köhögéssel, lázzal, légzési nehézségekkel járó légúti megbetegedést okoz és vírusos tüdőgyulladást idézhet elő. A betegek halálozási aránya magas, közel 40 százalékos, a kór ellen nincs védőoltás. 

Dél-Koreába feltehetőleg egy 68 éves férfi hurcolta be, akinél május 20-án, két héttel azután diagnosztizálták a kórokozót, hogy visszatért egy közel-keleti útról. A férfi két napot volt Szaúd-Arábiában, ahol a legelterjedtebb a betegség. 

A többi 16 fertőzött zöme az első beteg családtagjai vagy az őt ápoló kórházi személyzet tagjai közül került ki, de akad olyan is, aki egy kórteremben feküdt vele. 

Az egyelőre csak elővigyázatosságból elkülönítettek szintén családtagjai, orvosai vagy ápolói a fertőzötteknek. Közülük többen otthonaikban vannak karanténban, mások állami gyógyintézetekben. 

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a MERS 2012-es évi feltűnése óta 1139 esetet regisztráltak, közülük 431 volt végzetes.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.