Újabb félezer menekültre bukkantak az indonéz partoknál
Tengeren hánykolódó bangladesi és rohingja menekültek százai értek partot szerda hajnalban Indonézia északnyugati Aceh tartományában – közölte az indonéziai kutató és mentőszolgálat egyik vezetője.
"Összesen mintegy ötszáz embert találtunk kint a tengeren, és jelenleg zajlik a partra szállításuk kisebb hajókkal" – mondta Khairul Nova, aki szerint a kivándorlók az Aceh tartományi Kuta Binjében értek partot.
Több mint 350 menekültet helyi halászok vittek partra, jelenleg regisztrálják őket a bevándorlási hatóságok – mondta egy szemtanú a Reuters hírügynökségnek.
Az elmúlt napokban már több mint kétezer társuk érte el az indonéziai és malajziai partokat, miután heteken át minimális élelemmel és ivóvízzel ellátva sodródtak az Andamán-tengeren. Jelentések szerint az üldöztetések és a szegénység elől menekülő további ezrek sodródnak még a tengeren, mivel a térség kormányai a nemzetközi felhívások ellenére alig tesznek valamit a megmentésükre.
Indonézia, valamint a szomszédos Thaiföld és Malajzia külügyminisztere szerdán találkozik Kuala Lumpurban, hogy megoldást találjon a főként Mianmarból érkező menekültek okozta válságra. A migránsok javarészt a mianmari rohingja muszlim kisebbség tagjai, akiket hazájukban a többségi buddhisták üldöznek.
Az indonéz kormány mindeddig azt az álláspontot képviselte, hogy megakadályozza a menekültek partra szállását az országban, és csupán humanitárius segítséget nyújt nekik a tengeren, ha szükség van rá. Az indonéz hadiflotta fokozta járőrözését az acehi partok mentén, hadihajókkal akadályozva meg a menekülők partot érését.
A menekültáradat fő kiindulópontját jelentő Mianmar külügyminisztériuma szerdán nyilatkozatban közölte, hogy országszerte jelentős erőfeszítésekbe kezd az embercsempészet és az illegális kivándorlás megfékezésére.
Az embercsempészet áldozatainak nevezve a menekülőket a nyilatkozat kifejti, hogy a mianmari hadiflotta és légierő folyamatos járőrözésbe kezd az indokínai ország területi vizein, hogy megakadályozzon minden illegális határátlépést, és a tetten ért határátlépőket biztonságba helyezze.
Előzőleg, kedden az ENSZ több szervezete közös nyilatkozatban szólította fel Indonéziát, Malajziát és Thaiföldet, hogy saját felségvizeiről többé ne próbálja visszakényszeríteni nemzetközi vizekre a menekülőket szállító járműveket.