2015. május. 19. 14:48 hvg.hu Utolsó frissítés: 2015. május. 19. 19:14 Világ

Magyar meghallgatás az USA-ban: Orbánék lobbistája öngólt lőtt?

Magyarország lesz a téma kedden este a washingtoni kongresszusban is, néhány órával az Európai Parlamentben zajló vita után - írta az Index, amely szerint az esemény mögött Connie Mack volt floridai képviselő, az Orbán-kormány lobbistája állhat. Az amerikai magyarok szervezetei szerint a meghallgatás károkat okozhat, de hiába próbálták elnapolni az eseményt.

Kedden, magyar idő szerint 20 órától az amerikai kongresszus képviselőházának Európával, Eurázsiával és az új típusú biztonságpolitikai kihívásokkal foglalkozó albizottsága meghallgatást tart a magyar-amerikai viszony jövőjéről, néhány órával azt követően, hogy az Európai Parlamentben is vitáznak a magyar helyzetről - írta az Index.

A meghallgatást a bizottságot vezető republikánus képviselő, Dana Rohrabacher hívta össze, aki Vlagyimir Putyin jó barátja és Putyin-barát álláspontot képvisel. A magyar-amerikai viszony megromlásának egyik fő oka éppen az Orbán-kormány közeledése Oroszországhoz, a meghallgatás eredeti célja pedig a viszony javításának elősegítése lett volna, Rohrabacher személye az Index szerint önmagában súlyos kockázat.

A portál szerint a kongresszusi esemény az albizottsági elnök egykori képviselőtársa, Connie Mack volt floridai képviselő lobbizásának eredménye. Mack cégeit tavaly kérte fel a Miniszterelnökség és a Századvég egy közel 1,4 milliárdos szerződéssel az ország melletti lobbizásra.

A keddi meghallgatás váratlanul és igen kellemetlenül ért mindenkit, Mack ugyanis a beszámoló szerint magyar külügyi apparátustól és a Fidesszel eredetileg baráti viszonyt ápoló amerikai magyar szervezetektől teljesen függetlenül lépett akcióba.

Az eseményen megszólalt volna Koszorús Ferenc az Amerikai Magyar Szövetségtől és Maximilian Teleki az Amerikai Magyar Koalíciótól, de mindketten visszamondták a felszólalást. Koszorús a portál szerint korábban azt mondta, „mindenki számára rejtély", miért hívták össze a meghallgatást, annak időzítése pedig rossz, „egyik félnek sem használ”, éppen ezért nem is vállalta a személyes részvételt.

A szövetség képviselőjének félelme szerint a meghallgatáson a magyar kormány ostorozását lehet majd csak hallani. Az Index úgy értesült, az amerikai magyar szervezetek abszurd módon a magyar kormány hivatalos lobbistája ellenében szerették volna elérni a meghallgatás elnapolását, de ez végül nem sikerült.

Az Index beszámolójára később reagált a Századvég Alapítvány, amely szerint Connie Mack, mint az SLI Group LLC és a Liberty International Group LLC nevében eljáró képviselő a portál állításaival és sugalmazásaival ellentétben rendkívüli szaktekintély az Egyesült Államokban. "Rátermettségéhez és szakértelméhez kétség sem férhet, ezért is esett rá a választás, hogy a magyar érdekeket megjelenítse és képviselje" - írták. 

Hozzátették, Connie Mack nagy múltra visszatekintő amerikai család leszármazottja, aki édesapjával együtt immár két generáció óta halmoznak fel komoly politikai és lobbizási tapasztalatokat.

Felidézték, Connie Mack jelenleg alelnöke az első számú amerikai PR- és lobbicégként elismert Levick nevű cégnek, ahol - ahogyan az a magyar sajtóban is nyilvánosságot kapott - szorosan együtt dolgozik a demokrata Lanny Davissel, Bill Clinton egyik volt főtanácsadójával, aki jelenleg szintén sikeres kommunikációs szakemberként és lobbistaként is működik. Ezen túlmenően is több közéleti szervezet tagja, továbbá rendszeresen szerepel a legjelentősebb politika újságokban publicistaként, valamint a televíziós csatornákon szakértőként. 

A Századvég Alapítvány szerint Connie Mack olyan kiterjedt és befolyásos kongresszusi kapcsolati hálóval rendelkezik mindkét politikai oldalon, amelyet a magyar érdek képviseletének szolgálatába tud állítani.

"Minden olyan állítás vagy sugalmazás, amely az alkalmasságát és hozzáértését megkérdőjelezi, a kongresszusi viszonyok, illetve az amerikai politika ismeretének teljes hiányára utal, és egyetlen célja a magyar érdek képviseletének és az amerikai-magyar kapcsolatok megerősítésének megnehezítése" - állt a közleményben.  

Hirdetés