2015. április. 29. 05:55 MTI Utolsó frissítés: 2015. április. 29. 09:18 Világ

Megállították a csernobili tüzet

A csernobili atomerőmű atomtemetőjétől mintegy öt kilométerre sikerült megállítani az erdőtűz terjedését, és mivel kedd estére gyöngült a térségben a szél, gyorsan meg lehet fékezni a lángokat a főbb tűzgócoknál is – közölte Arszen Avakov ukrán belügyminiszter.

A csernobili atomerőműtől húsz, az üzem atomtemetőjétől öt kilométerre fékezték meg a közelben pusztító erdőtűz terjedését – mondta az ukrán belügyminiszter, Arszen Avakov. Az erőmű környékén a háttérsugárzás szintje nem emelkedett. 

Avakov tájékoztatása szerint az erdőtűzzel érintett térségben fokozták a járőrözést, riadóztatták a Nemzeti Gárdát és a belügyminisztériumnak alárendelt egységeket is. Nincs ok a félelemre, nincs pánik, ellenőrzésünk alatt tartjuk a helyzetet – nyugtatta a közvéleményt Avakov Facebook-oldalán a helyi idő szerint este tíz órai helyzetképről adva tájékoztatást. 

Nem zárják ki, hogy szándékos gyújtogatás vagy a tűzzel való felelőtlen bánásmód miatt kapott lángra az erdő. 

Az erdőtűz a Csornobilszka Puscsa nevű vállalat területén keletkezett. Kedd este mintegy 400 hektáron égett az erdő, és a tűz az erőmű irányában terjedt.  

A szóban forgó céget honlapja szerint 1992-ben hozták létre a tiltott övezetben lévő erdők kezelésére. Az eredetileg 30 kilométeres sugarú tiltott övezetet – közismertebb nevén a "Zónát" – az 1986. április 26-i atomerőmű-katasztrófa következtében szennyeződött területen alakították ki. Az atomerőmű utolsó, még működő 3. reaktorblokkját 2000-ben állították le. 

1986. április 26-án robbanás történt az erőmű 4. reaktorblokkjában. Ez volt a világ legsúlyosabb atomerőmű-balesete. A reaktorblokk fölé emelt betonszarkofág fölé jelenleg újabb védőburkolat épül, amely a tervek szerint 2016-ra készül el.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?