Andreas Lubitz, a lezuhant Germanwings-gép másodpilótája korábban az öngyilkosságról, és a pilótafülkék ajtajáról próbált tájékozódni az interneten – jelentette be a düsseldorfi ügyészség.
A Germanwings német légitársaság lezuhant gépének másodpilótája az öngyilkosság lehetséges módozatairól tájékozódott az interneten a katasztrófát megelőző napokban, és legalább egyszer a pilótafülke ajtajának biztonsági mechanizmusaira vonatkozó kifejezésekre is rákeresett – közölte csütörtökön a düsseldorfi ügyészség a másodpilóta táblagépének vizsgálata után. A közlemény szerint a felhasználói fiók adatai, a készülék révén lebonyolított személyes levelezés és a keresőkifejezések alapján megállapítható, hogy a táblagépet a másodpilóta használta.
A böngészőprogramban az előzményeket nem törölték, így rekonstruálni lehetett, hogy a másodpilóta milyen kifejezésekre keresett rá a katasztrófa előtti napokban, március 16. és március 23. között. A készülék felhasználója az interneten orvosi kezelési módszerekről, valamint az öngyilkosság fajtáiról és végrehajtási módozatairól tájékozódott, és legalább egy napon több percig a pilótafülke ajtajával és az ajtóra vonatkozó biztonsági intézkedésekkel kapcsolatos szavakra keresett rá – áll a közleményben.
Andreas Lubitznak a jelenleg fennálló gyanú szerint depressziója és látási zavarai miatt pályafutásának befejezésére kellett volna készülnie, ehelyett betegségét eltitkolta munkaadója elől, és a Germanwings Barcelona–Düsseldorf-járatának gépét az Alpokban március 24-én egy hegynek vezette, miután a pilótafülkéből egyszerűen kizárta a mosdóba kimenő kapitányt. Minderre egyrészt abból a hangfelvételből következtetnek, amelyet a Germanwings-gép elsőként megtalált, a pilótafülkében elhangzottakat rögzítő fekete dobozából nyertek ki, másfelől azokból az orvosi papírokból, amelyeket Lubitz lakásán találtak.
Ugyancsak csütörtökön jelentették be, ezt már a franciaországi nyomozást vezető marseilles-i ügyész, hogy megtalálták a második fekete dobozt is a tragédia helyszínén. Ez a második adatrögzítő a repülési adatokat rögzíti, és eddig csak a széttört burkolatát találták meg. Arról ebben a közleményben nem ejtettek szót, hogy az adatrögzítő használható állapotban van-e.