Diplomáciai botrányt kavart a háborús bűnökkel vádolt Seselj
Horvát zászlót égetett szerdán Belgrádban a háborús bűnökkel vádolt szerb ultranacionalista politikus, Vojislav Seselj, ami miatt Szerbiában bűnvádi feljelentést tettek ellene, a horvát külügyminisztérium pedig konzultációra hazarendelte belgrádi nagykövetét, és tiltakozó jegyzéket küldött a zágrábi szerb nagykövetség ügyvivőjének.
A hágai börtönéből súlyos egészségi állapota miatt ideiglenesen szabadlábra helyezett, és azóta visszarendelt politikus tettével állítása szerint azoknak a horvát vezetőknek üzent, akik "hónapok óta támadják". "Az usztasa horvát államnak üzenek" - hangoztatta a Szerb Radikális Párt (SRS) elnöke, mielőtt felgyújtotta volna a szomszédos Horvátország lobogóját.
Megismételte korábbi kijelentését, miszerint önként nem tér vissza a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszék börtönébe, és ha vissza akarják vinni, akkor le kell őt tartóztatni. A Nemzetközi Törvényszék hétfőn közölte, hogy a Seselj ideiglenes szabadlábra helyezéséről szóló döntést visszavonják, és a vádlottnak vissza kell térnie a sheveningeni börtönbe.
Horvát politikusok már Seselj novemberi szabadon bocsátásával sem értettek egyet, és többször bírálták a szerb kormányt, amiért nem lép fel kellő határozottsággal a radikális politikus megnyilvánulásai ellen. A zágrábi külügyminisztérium szerdán azt közölte, hogy "a háborús bűnökkel vádolt Seselj gyűlöletbeszéddel, háborús retorikával és szimbolikával, valamint a horvát zászló szerb állami intézmény előtti felgyújtásával igyekszik befolyásolni a térséget, különösen Szerbia és Horvátország kapcsolatát".
Vojislav Seselj 2003 elején önként adta fel magát a Nemzetközi Törvényszéken, és majdnem 12 évet töltött Hágában. Egyebek között azzal vádolják, hogy felelős az 1991 és 1994 között Bosznia-Hercegovinában, Horvátországban és a Vajdaságban elkövetett háborús bűncselekményekért. Pere 2007-ben kezdődött meg, azóta húzódik, tavaly novemberben súlyos egészségi állapotára való tekintettel ideiglenesen szabadlábra helyezték. Szerbiába való visszatérése után folytatta a szélsőségesen nacionalista retorikát, például "Nagy-Szerbia" megalakításáról szónokolt, ami Szerbia egyesítését jelentené a környező országok szerbek lakta területeivel. Támogatottsága a Hágában töltött évek alatt azonban csökkent, pártja az utóbbi két választáson nem került már be a parlamentbe.