2015. március. 27. 05:45 MTI Utolsó frissítés: 2015. március. 27. 09:53 Világ

Az EU-népszavazás sorsa is eldőlhet a májusi brit választásokon

David Cameron brit miniszterelnök megerősítette, hogy Nagy-Britanniában két éven belül népszavazást tartanak az EU-tagságról, ha hivatalban maradhat a május 7-ei parlamenti választások után. Ed Miliband, az ellenzéki Munkáspárt vezetője, Cameron első számú kihívója ugyanakkor azt ígérte, hogy nem lesz népszavazás, ha ő alakíthat kormányt májusban.

A két politikus csütörtök este a választások előtti első televíziós megméretésen vett részt. A műsort a Sky News hírtelevízió és a Channel 4 kereskedelmi tévétársaság közösen rendezte. Cameron és Miliband nem egyszerre, hanem egymás után válaszolt a riporterek, illetve a közönség kérdéseire, és egymással közvetlenül nem vitázott.

Cameron a másfél órás műsorban azt mondta: ha Nagy-Britannia EU-tagsága nem szolgálja a brit érdekeket, akkor ő nem fog a brit uniós tagság fenntartása mellett érvelni a legkésőbb 2017 végére tervezett népszavazás kampányában.

A brit miniszterelnök hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ő elsősorban az Európai Unió megreformálását szeretné elérni. Az EU "bizonyos mértékig" jelenlegi formájában is hasznos Nagy-Britanniának, például a kereskedelemben, de összességében "nem működik megfelelően" – vélte.

Cameron elismerte, hogy kormányának az előző választások óta eltelt öt évben nem sikerült elérnie az EU-társállamokból érkező bevándorlók számának csökkenését, de ezt azzal indokolta, hogy a brit gazdaság több munkahelyet teremtett, mint a többi EU-gazdaság együtt.

Felsorolta ugyanakkor a tervezett szigorításokat, amelyek szerinte feltartóztatják majd a bevándorlási hullámot. Ezek között kiemelte, hogy a jövőben a többi EU-tagországból érkezők nem folyamodhatnak Nagy-Britanniában azonnal munkanélküli ellátásért, és ha érkezésük után fél évvel sem sikerül elhelyezkedniük, vissza kell térniük abba az országba, ahonnan jöttek.

Azoknak pedig, akik találnak állást Nagy-Britanniában, négy évig folyamatos munkaviszonyban kell majd állniuk, és fizetniük kell a társadalombiztosítási hozzájárulásokat, mielőtt hozzáférnének a brit szociális ellátórendszer szolgáltatásainak teljes köréhez.

Mindemellett a külföldi EU-munkavállalók a jövőben nem vehetnek fel családi pótlékot, ha gyermekeik nem élnek velük folyamatosan Nagy-Britanniában – ígérte.

Ed Miliband, az ellenzéki Munkáspárt vezetője és miniszterelnök-jelöltje a műsorban ezzel szemben azt mondta, hogy aligha lesz népszavazás Nagy-Britanniában az EU-tagságról, ha ő alakíthat kormányt a május 7-ei parlamenti választások után.

Felidézte már korábban megfogalmazott álláspontját, amely szerint akkor kell népszavazást tartani a brit EU-tagság sorsáról, ha a mostaninál is több kormányzati döntéshozatali jogkört kellene átadni Brüsszelnek. Miliband szerint azonban ez valószínűtlen, így az EU-referendum kiírása sem valószínű, ha a Munkáspárt májusban kormányra kerül.

Azt mondta: ő nem akar kilépni az EU-ból, így nem látja értelmét annak, hogy a népszavazás kiírásával elindítson egy évekig tartó vitát olyasmiről, amit nem szeretne.

Ed Miliband szerint katasztrófával érne fel Nagy-Britannia számára, ha kilépne az Európai Unióból. 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?