Világ hvg.hu 2015. március. 23. 18:58

Csak nekünk kellettek tavaly Európában Putyinék fegyverei

Érdekes kivételként virít Magyarország a Stockholmi Békekutató Intézet fegyvervásárlási térképén. Míg az európai államok egytől egyig az amerikaiaktól vettek hadászati eszközöket 2014-ben, addig Magyarország megmaradt az orosz partnereknél. Ezzel egy táborba került Fehéroroszországgal, Azerbajdzsánnal, Szíriával, illetve a kelet-ukrajnai oroszbarát lázadókkal.

Business Insider/Stockholm International Peace Research Institute

A Stockholmi Békekutató Intézet frissen publikált kutatásából kiderül, hogy továbbra is három nagy fegyverexportáló ország uralja a piacot: az Egyesült Államok, Oroszország és Kína. A 2010 és 2014 közötti időszakban a globális fegyverpiac 16 százalékkal növekedett a 2005 és 2009 közötti periódushoz képest.

Különösen Kína teljesítménye javult sokat: 2010 és 2014 között a korábbi 3 százalékról 5 százalékra duzzadt a piaci részesedése, a két fő fegyverexportáló országtól azonban így is alaposan lemarad. Az amerikaiak 31 százalékot hasítottak ki a globális fegyvertortából, az oroszok pedig 27-et, és mindkét országnak világszerte vannak megrendelőik.

Az egyre nagyobb piaci részesedéssel a három nagy fegyverexportáló ország geopolitikai befolyása is növekszik, vagy legalábbis törekszenek erre.

Magyarország kivételével valamennyi NATO-tagország, Mexikó, illetve a kelet-ázsiai országok az amerikaiaktól vásároltak tavaly fegyvert.

A volt szovjet köztársaságok megmaradtak az orosz rendeléseknél, és úgy tűnik, ez történik Magyarország esetében is. Ebben a csoportban Üzbegisztán a kakukktojás – ők is Amerikát választották 2014-ben.

A szakemberek megállapították, hogy Kína és Oroszország hajlandó fegyvert eladni olyan országoknak is, ahol baj van az emberi jogok tiszteletben tartásával. Vannak olyan államok, amelyekre megáll ez az állítás, ráadásul az orosz és a kínai fegyvert is elfogadták: Iránt és Szudánt említették itt a kutatásban.

Kína elsősorban Afrika egyes részein igyekezett fegyverüzletekkel erősíteni a befolyását, például Dél-Szudánban.

India érdekes színfolt a sorban: az oroszokkal és az amerikaiakkal is együttműködik ugyanis. Oroszországgal ötödik generációs vadászgép kifejlesztésén dolgoznak, az Egyesült Államokkal pedig vadászgépek szállítására alkalmas repülőket építhetnek az indiaiak.

A Stockholmi Békekutató Intézet kutatásának eredményeit a Business Insider közölte weboldalán, infografikákkal együtt.

Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.