2015. március. 05. 11:39 MTI Utolsó frissítés: 2015. március. 05. 11:40 Világ

Törökország nem vesz részt az Iszlám Állam elleni harcban

Törökország közvetlenül nem fog részt venni Irakban az Iszlám Állam (IÁ) elleni harcban, de támogatja a bagdadi vezetés offenzíváját - jelentette ki Ahmet Davutoglu török kormányfő.

"Törökország nem lesz résztvevője egy fegyveres konfliktusnak sem Irakban, sem pedig Szíriában. Támogatjuk a moszuli hadműveletet, de nem csatlakozunk a harcokhoz" - mondta Davutoglu azoknak az újságíróknak, akik elkísérték New York-i útjára, ahol szerdán pénzügyi körökkel folytatott megbeszélést.

Törökország kedden katonai felszerelést küldött az iraki kormányerőknek, amelyek a Bagdadtól 130 kilométerre fekvő, stratégiai jelentőségű Tikrítet próbálják visszafoglalni az Iszlám Államtól. Ankara eddig semmilyen formában nem járult hozzá a nemzetközi koalíció terrorellenes küzdelméhez. Egy ankarai katonai forrás szerint az Irakba küldött felszerelések között nem található fegyver.

Az iszlamista gyökerű konzervatív török kormány vezetője arról is beszélt, szeretnék, ha az iraki és szíriai határon mérséklődne a biztonsági kockázat. "Nem akarunk terrorfenyegetettséget a határainkon" - hangsúlyozta Davutoglu.

Törökországot sok bírálat érte a Bassár el-Aszad szíriai elnök ellen harcoló legradikálisabb csoportok támogatása miatt. Támadták Ankarát azért is, mert nem nyújtott segítséget a kurd erőknek, amikor azok januárban visszafoglalták az IÁ-tól a török határ közelében fekvő észak-szíriai várost, Kobanit. 

Két hete a török hadsereg katonai műveletet hajtott végre Szíria területén egy Törökország tulajdonában lévő mauzóleum evakuálása érdekében. Azóta Törökország láthatóan a dzsihadisták elleni küzdelemben való aktívabb részvétel mellett döntött. Ismet Yilmaz török védelmi miniszter szerdán Bagdadban járt hivatalos látogatáson, ahol megerősítette, hogy országa minden támogatást megad az iraki erőknek a logisztika és a hírszerzés terén.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 10. 15:00

„Nem az az érdekes, hogyan ülsz, hanem hogy tíz-húsz percenként mozdulj meg” – minden, amit megtehetünk a gerincünk egészségéért

204 ország között Magyarország jár az élen a derékproblémák terén. Hogyan jutottunk idáig? Milyen képességeinket veszítjük el a kevés mozgás következtében, és miként befolyásolja a mentális állapotunk a mozgásszervi problémáinkat? Mi az az exercise snack, és miért kellene úgy, mint egy falat kenyér? Miért tévedés, hogy az úszás a gerincbetegek Szent Grálja, és hogyan kellene jól mozognunk? Ádám Judit gyógytornásztól és Almásy Csilla gyógytornász-fizioterapeutától szinte mindent megtudtunk a gerinc egészségmegőrzéséről, amit csak lehet.