2015. március. 04. 07:53 MTI Utolsó frissítés: 2015. március. 04. 07:56 Világ

Ez lehet az eddigi legnagyobb korrupciós ügy Brazíliában

A brazil legfőbb ügyész kérte kedden a legfelsőbb bíróságtól 54 politikus mentelmi jogának felfüggesztését, mert a gyanú szerint kenőpénzt kaptak a Petrobas állami olajkonszern körüli korrupciós ügyben.

Ügyészek szerint az ország eddigi legnagyobb korrupciós ügyéről van szó, amelyben hat építőipari cég a Petrobasszal összejátszva megrövidítette az adófizetőket, és cégvezetők, pártok, politikusok zsebébe juttatta a törvénytelenül szerzett összegeket.

Az építőcégek különböző megrendelések teljesítésekor túlszámlázták a Petrobast. Ezenkívül a közbeszerzési rendszer kijátszására kartellt hoztak létre, ezzel 2004 és 2014 között több száz millió reallal növelték a nyereségüket.

Rodrigo Janot főügyész 28 eljárást szeretne indítani az ügyben, és ezekben 54 politikus érintett, akiknek a nevét egyelőre nem hozhatta nyilvánosságra, majd csak akkor, ha felfüggesztik mentelmi jogukat.

Brazíliában csak a legfelsőbb bíróság jóváhagyásával lehet eljárást indítani kongresszusi vagy kormánytagok ellen, és a vádemeléshez, bíróság elé állításhoz is ez szükséges. A főügyész szerint több évig tartó folyamat kezdődik el most.   

A szövetségi ügyészség már februárban bejelentette, hogy a hat építőipari cégtől csaknem négy és fél milliárd realt követel, ami 319 millió real ellopott közpénzből, 3,19 milliárd real kártérítésből és 959 millió real büntetésből áll össze.

A Petrobras korrupciós ügyében 2009-ben indítottak nyomozást. A cég több korábbi magas rangú vezetőjét őrizetbe vették hűtlen kezelés gyanújával. Egyikük, Roberto Costa decemberben vádalku keretében azt mondta, hogy az ügyben legalább 28 politikus, köztük az energiaügyi miniszter is érintett.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.