Twitter-bejegyzés miatt került börtönre egy bahreini aktivista
Hat hónap börtönre ítélték kedden Bahrein egyik legismertebb emberi jogi aktivistáját, miután bűnösnek találták abban, hogy egyes minisztériumokra nézve sértő megjegyzéseket tett közzé a Twitteren.
Nabil Radzsab azt állította a Twitter-üzenetben, hogy a bahreini biztonsági szervek a szélsőséges ideológia melegágyai. "Számos bahreini, aki a terroristákhoz és az Iszlám Államhoz csatlakozott, a biztonsági szerveknél szolgált, és ezek a szervek voltak elsődleges ideológiai inkubátoraik" - fogalmazott az üzenetben, amellyel a bírósági ítélet szerint megsértette a belügy- és a védelmi minisztériumot.
A megjegyzés előzménye, hogy megjelent egy videofelvétel, amelyen állítólag négy bahreini felhívja honfitársait: fogjanak fegyvert a kis Perzsa-öböl menti szigetország szunnita királysága és az iszlám síita ágát követő többségi lakosság ellen. Egy terrorizmussal foglalkozó elemzőcsoport szerint a képsorok egyik szereplője egy volt tiszt, aki a bahreini belügyminisztériumban szolgált.
Az aktivista állítása szerint a hatóságok a perrel azt akarják megakadályozni, hogy az emberi jogok kiterjesztéséért hallathassa hangját.
Bahreinben 2011-ben kiterjedt utcai megmozdulások kezdődtek a szunnita monarchia ellen, a síita lakosság a politikai és polgári jogok kiterjesztését és valódi alkotmányos monarchia megteremtését követelte Bahreinben. A tüntetéseket a biztonsági erők a szomszédos országok támogatásával leverték, ám azóta is időről időre fellángolnak és a rendfenntartókkal való összetűzésekbe torkollnak a tiltakozások. Radzsab az Emberi Jogok Bahreini Központja nevű szervezet vezetője, és a múltban többször is folyt már ellene eljárás Twitter-bejegyzések miatt.
Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet a szólásszabadság elleni támadásnak nevezte az ítéletet és az aktivista azonnali felmentését követelte. Radzsab, aki októberi letartóztatása után egy hónapot töltött börtönben, fellebbezést nyújt be az ítélet ellen és óvadék ellenében szabad lábon védekezhet.