2014. december. 17. 14:59 MTI Utolsó frissítés: 2014. december. 17. 14:59 Világ

Az EP támogatja a palesztin államiságot

Az Európai Parlament képviselői a strasbourgi plenáris ülésen szerdán nagy többséggel állásfoglalást szavaztak meg, amely elvében támogatja a palesztin államiság elismerését.

Megszavazta az Európai Parlament azt az öt frakció benyújtott beadványt, amely elvében támogatja a palesztin államiság elismerését, hangsúlyozottan támogatja az izraeli-palesztin konfliktus kétállami megoldását, és sürgeti a béketárgyalások folytatását. A dokumentum ugyanakkor kiemeli, hogy a palesztin államiság elismerése az EU-ban a tagállamok hatáskörébe tartozik. Az EP 498 tagja igent mondott a dokumentumra, 88 képviselő szavazott ellene, és 111-en tartózkodtak a voksolástól. 

Az elfogadott állásfoglalás mindenesetre megengedőbben fogalmaz az eredeti változatnál, amely arra buzdította az EU-tagállamokat, hogy feltétel nélkül ismerjék el a palesztin államot.  

A szocialista képviselők, a szélsőbaloldali csoportok és a zöldek a feltételeket mellőző államelismerés mellett foglaltak állást, míg Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök pártja, a jobbközép Európai Néppárt ragaszkodott ahhoz, hogy az EP a béketárgyalások folytatásához kösse a palesztin államiság elismerését. 

Emellett az uniós parlament közölte, hogy a közel-keleti békefolyamattal kapcsolatos diplomáciai erőfeszítések keretében elindítja a Képviselők a békéért nevű kezdeményezést, amely európai parlamenti, valamint izraeli és palesztin képviselőket ültetne tárgyalóasztalhoz.  

Az elmúlt hetekben több uniós ország parlamentje - Franciaország, Nagy-Britannia, Spanyolország, Írország és Portugália - fogadott el olyan határozatokat, amelyek a palesztin állam elismerésére buzdítják kormányaikat. Október végén Svédország az EU első nyugat-európai tagjaként elismerte az önálló palesztin állam létezését. Az egyes európai országok palesztinokat támogató döntései minden egyes alkalommal Izrael heves bírálatát váltották ki.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.