CIA-kínzások: megszólalt a szervezet igazgatója
John Brennan, a CIA igazgatója csütörtökön védelmébe vette a kínzásokkal vádolt ügynökséget és azt mondta, ha néhányan át is lépték a hatáskörüket és bizonyos technikák elítélendőek, azt nem lehet megállapítani, hogy a kínzásokkal sikerült-e plusz információkat szerezni, vagy sem.
Védelmébe vette az amerikai Központi Hírszerző Ügynökséget (CIA) és a módszereit John Brennan, a CIA igazgatója csütörtökön egy sajtótájékoztatón elmondott beszédében.
Az amerikai szenátus hírszerzési bizottsága kedden hozta nyilvánosságra a jelentését a CIA vallatási módszereiről, amely szerint az ügynökség brutális kínzásokat is alkalmazott a kihallgatások során még 2001. szeptember 11-e után, ifjabb George Bush elnöksége idején.
John Brennan CIA-vezér csütörtökön a szervezet központjában elmondott beszédét azzal kezdte, hogy felidézte a 2001. szeptember 11-i terrortámadást, majd azt mondta, a kormány ezután a CIA-hoz fordult, hogy mutassanak irányt azzal kapcsolatban, hogy hogyan kell kezelni az Al-Kaidát, és hogy hogyan akadályozzák meg a további esetleges terrortámadásokat.
Brennan azt állította, hogy a CIA nem volt felkészülve erre a feladatra, mert korábban kevés tapasztalatot szereztek a fogvatartottak kihallgatásával és ellátásával kapcsolatban. Elismerte, hogy néhány ügynök túllépte a hatáskörét és felelősségre kellett volna vonni őket, bizonyos vallatási technikák pedig "gyűlöletesek", de hozzátette, hogy a CIA ettől függetlenül sok mindent jól csinált egy olyan időszakban, amikor nem voltak egyszerű válaszok és mindenki attól félt, hogy az Al-Kaida újra támadni fog.
Bár a nagy botrányt kavaró jelentés szerint a CIA-nak a kínzásokat is alkalmazó kihallgatások során semmi olyan információt nem sikerült megszereznie, amit kínzások nélkül ne tudtak volna, Brennan beszédében azt mondta, ezt nem lehet tudni, utólag nem lehet megálapítani, és a jelentés ezen állítása egyszerűen minden alapot nélkülöz.
Brennan, aki 2002-ben, a kínzások bevezetésekor már magas rangú CIA-ügynök volt, kérdésre elismerte, hogy tudott a vitatott kihallgatási mószerekről, de azt állította, hogy akkor még nem volt olyan pozícióban, hogy köze lett volna azokhoz.