17 állam keresetet nyújtott be Obama bevándorlási törvénye ellen
Keresetet nyújtott be Barack Obama amerikai elnök bevándorlásügyi intézkedései ellen szerdán 17 szövetségi állam, törvénytelennek nevezve az Obama által nemrég aláírt két memorandumot, amely törvényes státust és munkavállalási engedélyt biztosít csaknem 5 millió illegális bevándorló számára.
A lépésről Gregg Abbott texasi főügyész tájékoztatta a sajtót, azt hangoztatva, hogy az elnöki terv, amelyet Obama november második felében jelentett be (miután a reform elfogadását megakadályozta képviselőház republikánus többsége), "lábbal tiporja" az amerikai alkotmányt.
"Az elnök lemond arról a kötelességéről, hogy a kongresszus által kellő rendben elfogadott törvények végrehajtása felett őrködjön, és át akarja írni a bevándorlási törvényeket, amire nincs felhatalmazása" – indokolta lépésüket a texasi főügyész, akit novemberben az állam kormányzójává választottak. A keresethez Texason kívül több, a republikánusok bástyájának számító állam is csatlakozott, mint például Alabama, Idaho, Mississippi vagy Utah.
A képviselőházi republikánusok két hete keresetet nyújtottak be Barack Obama egészségügyi reformjának végrehajtásával kapcsolatban, és John Boehner házelnök már akkor kilátásba helyezte, hogy fellépnek az elnök bevándorlásügyi rendeletével szemben is. Akkori sajtótájékoztatóján Boehner kijelentette, hogy a demokrata elnök a bevándorlás ügyében csütörtökön kiadott rendeletével elszabotálta a kétpárti törvényhozás lehetőségét.
Az elnöki reformok elleni támadással kapcsolatban Joe Biden alelnök a héten arra figyelmeztette a republikánusokat, hogy "hibát" követnének el, ha a vitatott bevándorlási rendelet megtorpedózása érdekében az utolsó pillanatban megpróbálnák túszul ejteni a szövetségi költségvetésről folytatott kétpárti tárgyalásokat, amelyeken a feleknek december 11-ig kellene megállapodásra jutniuk.