Állítólag piszkos atombombát készíthetett az Iszlám Állam
Úgynevezett piszkos atombombát készített a kezébe került radioaktív anyag felhasználásával az Iszlám Állam - állítják a terrorszervezet egyes tagjai. A bejelentésnek lehet alapja.
Az Iszlám Állam (IS) nevű terrorszervezet, amely megszállta a polgárháború sújtotta Szíria, illetve Irak egy részét, a korábban birtokába került 40 kilogramm urán felhasználásával piszkos atombombát készíthetett - idézte a Ria Novosztyi orosz hírügynökséget a napi.hu.
A terroristák azt állítják, hogy az iraki Moszul városának elfoglalása után került a kezükbe az urán a helyi egyetem kutatólaborjából. A militáns csoport a közösségi médián keresztül fenyegeti az embereket, azt részletezik, milyen következményekkel járna, ha a bombát Londonban robbantanák fel.
A Reuters még júliusban jelentette, hogy az IS valóban lopott nukleáris anyagokat a Moszuli Egyetemről. Terrorista csoportok rátették kezüket radioaktív anyagokra olyan régiókban, amelyek kicsúsztak a központi kormány ellenőrzése alól - idézte a hírügynökség Mohamed Ali Alhakimot, Irak ENSZ-nagykövetét. A diplomata szerint az anyagok alkalmasak tömegpusztító fegyverek készítésére.
A piszkos bomba nem hagyományos értelemben vett atombomba, amely nukleáris robbanással pusztít, hanem egy olyan tömegpusztító fegyver, amelyben egy hagyományos bombát radioaktív anyaggal kombinálnak. Így a piszkos bomba felrobbantása radioaktív szennyezést okoz.