Világ hvg.hu 2014. november. 28. 17:15

McCain: Magyarország az oroszok által megfélemlített állam

Magyarországot is megemlítette John McCain republikánus szenátor a Euronews csatornának adott interjúban, amelyet pénteken este sugároz a csatorna.

Vlagyimir Putyinról beszélt és Magyarországot is megemlítette John McCain volt amerikai elnökjelölt abban az interjúban, amelyet az Euronews csatornának adott, és amelyet pénteken este fél kilenckor sugároznak majd.

A republikánus szenátor az orosz elnökről azt mondta, hogy nem kell többnek látni őt, mint ami: egy volt KGB-s, aki újra akarja építeni az Orosz Birodalmat. McCain úgy gondolja, hogy Amerika fegyvert kellene, hogy adjon az ukránoknak, hogy megvédhessék magukat az oroszoktól, és szerinte ebben az esetben nem volna reális forgatókönyv az, hogy Vlagyimir Putyin válaszképpen totális háborút robbantana ki – derül ki a Euronews által az interjúról készített összefoglalóból.

AFP / Gianluigi Guercia

Putyin elfoglalta a Krímet, ellenőrzése alá vonta Kelet-Ukrajnát, és annyira megfélemlített több kelet-európai államot, hogy azok inkább közelednek Oroszországhoz – mondta a szenátor. Magyarországot név szerint említette a megfélemlített államok között. Az európai szankciókat viszont nevetségesnek tartja McCain, azt mondja, a legsúlyosabb csapás, amit a putyini Oroszország elszenvedett, az olajár csökkenése, amely nincs összefüggésben a szankcókkal.

Miután az Euronews riportere szembesítette a szenátort azzal, hogy a szintén republikánus George Bush azt írta Putyinról, hogy belenézett Putyin szemébe, és azt látta, hogy nemes lélek, egyenes és megbízható, McCain így válaszolt: "Én belenéztem a szemébe, és három betűt láttam benne: K, G, B". Azt is mondta, hogy még egy éve is úgy tűnhetett, hogy az amerikai elnökválasztás központi témája a gazdaság, a bevándorlás és az egészségügy lehetnek, de az ukrán és közel-keleti események miatt a biztonságpolitika újra a kampány egyik fő témája lesz.

A republikánus John McCain 2008-ban elnökjelöltként indult Obamával szemben, 2000-ben pedig a pártbeli előválasztás során bukott el. Azt mondta, hogy nem indul többet elnökjelöltként, a korábbi kudarcot úgy dolgozta fel, hogy szenátusi munkájába temetkezett.

McCain nem bánta meg, hogy igennel szavazott az iraki háborúra 2003-ban, mert az amerikai hadügyminiszter akkor azt mondta, hogy Szaddám Husszeinnek tömegpusztító fegyverei vannak, McCainnek pedig nem volt oka kételkedni a szavában. Az igazi hibát a demokraták követték el, amikor kivonultak, és nem hagytak hátra katonákat: ebből következett az Iszlám Állam térnyerése is – véli a szenátor. Szerinte az Iszlám Államot katonai eszközökkel kell legyőzni. A dzsihadista szervezet attól népszerű, hogy sikeres. Arra a felvetésre, hogy Amerika nyílt beavatkozása nem tenné-e őket még népszerűbbé, például a muzulmán fiatalok körében, akik az utánpótlásukat jelentik, azt válaszolta: ha ezek a fiatalok biztosan tudnák, hogy ha csatlakoznak, akkor meghalnak, nem tennék.

Hirdetés