Mégis működhet a betiltott melegjogi szervezet Botswanában
Érvénytelenítette egy botswanai bíróság pénteken az afrikai ország kormányának azt a döntését, amellyel betiltotta egy melegjogi szervezet működését.
A jogvédőknek kedvező ítélet ritkaságszámba megy az afrikai kontinensen, ahol számos országban még mindig szigorú melegellenes törvények vannak hatályban.
Bár az ügyben eljáró bíró most engedélyezte, hogy a Botswanai Leszbikusok, Melegek és Biszexuálisok (LEGABIBO) nevű csoport bejegyeztethesse magát és kampányt folytathasson a melegellenes törvények ellen, egyúttal megerősítette, hogy a hatályos jogszabályok tiltják a homoszexuális cselekményeket.
"Egy, a miénkhez hasonló demokratikus társadalomban a szólás, a gyülekezés és az egyesülés szabadsága fontos értékek, és ennek megfelelően alkotmányos védelmet élveznek" - hangsúlyozta Terrence Rannoane bíró. "A LEGABIBO bejegyzését elutasító döntés azon a tévhiten alapult, hogy a szervezet tagjai homoszexuális cselekményeket kívánnak folytatni, ami pedig bűntettnek számít" - tette hozzá.
Nemzetközi jogvédő csoportok bírálják Ian Khama botswanai elnök kormányát, amiért melegellenes törvényeket fogadtak el az országban. A hatóságok például - a homoszexuális cselekmények megnövekedett kockázatára hivatkozva - megtiltották, hogy a börtönökben óvszereket osszanak szét a rabok között.
A homofóbia számos afrikai országban jelen van. Nigéria bizonyos részein halálbüntetés is kiróható a homoszexualitás miatt, Burundiban pedig 2009-ben tiltották be az azonos neműek közti kapcsolatot.
A kontinens déli részén fekvő, demokratikusnak tartott Botswana egyike a világ legnagyobb gyémánttermelőinek, és afrikai viszonylatban tehetős országnak számít. A kétmilliós Botswana Afrika egyik legkevésbé korrupt állama, nemzetközi elismerést váltott ki heroikus küzdelme az AIDS-szel szemben, amely a felnőtt korú lakosság harmadát megfertőzte.