2014. november. 06. 19:09 MTI Utolsó frissítés: 2014. november. 06. 19:07 Világ

Mostantól nehezebb menedéket kapniuk a Balkánról érkezőknek Németországban

Életbe lépett Németországban csütörtökön a menekültügyi szabályozás reformjáról szóló jogszabály, amely jelentősen megnehezíti a nyugat-balkáni térség unión kívüli államaiból érkezőknek a menedékstátus elnyerését.

A német törvényhozás szeptemberben hagyta jóvá a törvényt, amely általában véve javít az országba érkező menedékkérők helyzetén, de úgynevezett biztonságos származási országnak minősíti Szerbiát, Bosznia-Hercegovinát és Macedóniát, ezzel pedig megnehezíti az innen való bevándorlást.

Az eddiginél jóval gyorsabban elbírálható ugyanis az ezekből az országokból érkező menedékkérők ügye, ami a gyakorlatban elsősorban azt jelenti majd, hogy gyorsabban visszatoloncolják a három államból érkező menedékkérők tízezreit, köztük romákat és szintiket.

A nemzetközi jog szerint azok számítanak biztonságos származási országnak, ahol a hatalom nem teszi ki üldöztetésnek, kínzásnak vagy embertelen és megalázó bánásmódnak az állampolgárokat vagy azok egy csoportját. Berlin szerint az érintett államokban hátrányos megkülönböztetés éri ugyan a szinti és roma közösség tagjait, de ez nem jelenti azt, hogy az Európai Unió menekültügyi szabályai alapján nem biztonságos országok.

Tavaly 127 023 menedékkérelmet regisztráltak Németországban, ami 14 éve a legmagasabb szám és 64 százalékos emelkedés az egy évvel korábbihoz képest. Ez egyúttal azt jelenti, hogy az EU-ba érkező menedékkérők 27 százalékát Németországnak kell ellátnia, ami messze a legnagyobb részarány.

A menedékjogért folyamodók körében kiemelkedően magas a Szerbiából, Bosznia-Hercegovinából és Macedóniából érkezők aránya. A származási ország szerinti rangsort Szerbia vezeti éves szinten 40 százalékos emelkedést jelentő 18 001 kérelemmel, és a másik két ország is az első tíz között szerepel.

A reform egy másik fontos eleme a menedékkérők helyben lakási kötelezettségének lazítása. Eddig a menedékkérő az ügyének elbírálásáig köteles volt ott tartózkodni, ahol a hatóságok elhelyezték, az új szabály szerint viszont három hónap után szabadon mozoghat az országban.

Lazítottak a munkavállalás feltételein is: már csak az első három hónapban tilos munkát vállalni, és csak az első 15 hónapban érvényes az a szabály, hogy menedékkérő kizárólag akkor kaphat meg egy munkát, ha nincs német vagy uniós állampolgár jelentkező.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.