Megalakult a német Brandenburg tartomány új kormánya
Németországban szerdán megalakult Brandenburg tartomány új kormánya, Türingiában pedig koalíciós tárgyalások kezdődtek, amelyek nyomán megalakulhat az első tartományi kormány, amelyben a volt keletnémet állampárt utódszervezetéből kifejlődött Baloldal adja a miniszterelnököt.
A potsdami tartományi gyűlésben (Landtag) újraválasztották miniszterelnöknek Dietmar Woidkét, a szociáldemokrata párt (SPD) brandenburgi szervezetének vezetőjét, aki tavaly augusztusban került a kormány élére, miután egészségi okokból lemondott a tartományt 2002 óta vezető SPD-s Matthias Platzeck.
A szeptemberi brandenburgi Landtag-választáson az SPD győzött, és a Németország újraegyesítése óta hatalmon lévő párt 2009 után ismét a Baloldallal kötött koalíciót, amely azonban jelentősen meggyengült - a 2009-ben elért 27 százalékról 18,6 százalékra csökkent a támogatottsága a szeptemberi választáson -, és ezért az eddigi 4 helyett csak 3 minisztert delegálhatott Woidke 9 miniszterből álló kormányába.
Az ugyancsak a volt NDK területén fekvő Türingiában is szeptemberben tartottak választást, amelyen ugyan a tartományt a német egység helyreállítása, 1990 óta vezető konzervatív CDU végzett az első helyen, de nem tudott megállapodni a koalíciós kormányzás folytatásáról az SPD-vel, így végül szerdán a második helyezett Baloldal kezdett hivatalos kormányalakítási tárgyalást az SPD-vel és a Zöldekkel.
Amennyiben a három párt megállapodásra jut, Bodo Ramelow személyében első ízben választhatnak meg tartományi miniszterelnöknek az egykori Német Szocialista Egységpárt (NSZEP) utódszervezetéből kialakult Baloldalt képviselő politikust.
Joachim Gauck államfő a napokban egy interjúban kétségbe vonta, hogy a párt kellően érett a tartományi szintű kormányzati felelősség vállalására. Németország demokrácia, ahol tiszteletben tartják a választók döntéseit, de fel kell tenni a kérdést, hogy a hamarosan várhatóan miniszterelnököt állító párt "eltávolodott-e a NSZEP elnyomó ideológiájától annyira, hogy megbízhassunk benne" - fogalmazott Joachim Gauck az ARD országos közszolgálati televízióban, megjegyezve, hogy a Baloldal bizonyos csoportjait tekintve "sokakkal együtt én is gondokba ütközöm ennek a bizalomnak a kialakítása során".
A Baloldal visszautasította a szövetségi elnök szavait, más pártok, köztük az SPD és a Zöldek képviselői viszont úgy vélték, hogy nincs kivetnivaló az államfő nyilatkozatában. A szövetségi szinten az SPD-vel kormányzó konzervatív CDU részéről a szociáldemokratákat is bírálták. Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke egy keddi nyilatkozatában megjegyezte, szerinte "nyomasztó", hogy az SPD a berlini fal ledöntése után 25 évvel hajlandó tárgyalni egy olyan koalícióról, amelyben a posztkommunisták alkotják a legnagyobb erőt.