2014. szeptember. 30. 16:34 MTI Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 30. 16:36 Világ

Dühösek a bércsökkentés miatt az olasz parlament dolgozói

A római parlament csökkentette kedden a képviselőházban és a szenátusban dolgozó közalkalmazottak bérét: a parlamenti gyorsírók, titkárok és borbélyok a bírósághoz fordulnak fizetésük megkurtítása miatt.

A parlament két házában dolgozó adminisztratív személyzet tagjai mostantól nem kereshetnek többet fejenként évi bruttó 240 ezer eurónál (72 millió forintnál).

Ennél is többet kerestek eddig a képviselőházban és szenátusban a legmagasabb beosztásban foglalkoztatott tanácsosok. A maximum 240 ezres plafon Giorgio Napolitano olasz államfő éves bruttó fizetésének felel meg.

A parlamenti gyorsírók bérét évi bruttó 170 ezer euróra, a képviselőházi és szenátusi archívumban dolgozókét évi bruttó 160 ezer euróra, a parlamenti borbélyok bérét évi bruttó 99 ezer euróra csökkentették.

A 630 olasz képviselő mellett 1600 fős adminisztráció dolgozik, a 315 fős szenátusban 799-en segítik a szenátorok munkáját. Az olasz kormány tervei szerint a parlamenti bérkorlátozással a költségvetés 2018-ig körülbelül százmillió eurót tud megtakarítani.

A parlamenti dolgozók érdekképviseletei bejelentették, hogy bíróságra mennek a szerintük jogtalan bércsökkentés miatt.

Az olasz átlagfizetés nem éri el az évi bruttó 20 ezer eurót. A minisztériumokban dolgozó olasz közalkalmazottak átlagbére évi bruttó 33 ezer euró körül mozog.

Az olasz szenátorok bére megközelíti a havi bruttó 20 ezer eurót, a képviselőké valamivel alacsonyabb.

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.