Népirtással vádolja Izraelt a palesztin elnök
Népirtással, fajgyűlölettel és gyarmatosítással vádolta meg Izraelt Mahmúd Abbász palesztin elnök az ENSZ Közgyűlés előtti felszólalásában pénteken.
Abbász a nyári gázai konfliktusra utalva azt mondta, "semmiféle alapja nem volt a háborúnak, és ez már a harmadik fajgyűlölő háború volt öt éven belül". Szerinte a hadművelettel Izrael "nemcsak gyerekek, nők és férfiak ezreinek álmait zúzta szét, hanem a béke minden reményét is".
"Palesztina és népe nevében közlöm: nem felejtünk, nem bocsátunk meg, és nem fogjuk engedni, hogy a háborús bűnösök elkerüljék a büntetést" - mondta Abbász, aki "háborús bűnök sorozatával" vádolta Izraelt, és azt mondta, hogy az állam "fajgyűlölő, gyarmatosító hadigépezetet" működtet.
A palesztin elnök leszögezte, hogy "lehetetlen" lenne visszatérni a béketárgyalások végeláthatatlan köreihez, ameddig a legalapvetőbb lényegi kérdéseket sem tudják tisztázni. "Nincs értelme olyan tárgyalásokat folytatni, amelyek célja nem az izraeli megszállás vége és az 1967-es háborúban megszállt teljes palesztin területet felölelő Palesztin Állam függetlensége, Kelet-Jeruzsálemmel mint fővárossal" - mondta. A palesztin fél csak akkor fog tárgyalni, ha egyértelmű menetrendet alakítanak ki a fenti palesztin követelések teljesítésére - tette hozzá Mahmúd Abbász.
Mindazonáltal a palesztinok és az izraeliek képviselői a héten egyiptomi közvetítéssel közvetett tárgyalásokat folytattak Kairóban, amelyek célja a gázai válságnak átmenetileg véget vető fegyvernyugvás megerősítése és hosszú távú fenntartása. Az egyeztetések októberben folytatódnak.
Izrael július 8-án indított hadműveletet a Gázai övezetben, állítása szerint a Hamász radikális szervezet és más fegyveres csoportok megfékezésére. A konfliktusban az augusztus 26-i tűzszünetig 2140 palesztin és 72 izraeli halt meg.
Abbász pénteken ismét megerősítette, hogy a palesztin vezetés más arab országokkal együttműködve egy, az ENSZ Biztonsági Tanácsában benyújtandó határozattervezeten dolgozik, amely felszólítaná Izraelt, hogy két-három éven belül vessen véget a palesztin területek megszállásának. Ennek elfogadására azonban megfigyelők szerint kevés az esély.
Abbász környezete arról is beszélt, hogy ha a határozattervezetet nem sikerül elfogadtatni, akkor a Palesztin Hatóság egyebek mellett megpróbál majd csatlakozni a Nemzetközi Büntetőbírósághoz (ICC), hogy ott eljárást kezdeményezzen az állítólagos izraeli háborús bűnökkel kapcsolatban.