Magyarok is bekerülnek az új NATO-erő parancsnokságába
Az ukrán válságra válaszként létrehozandó gyorsreagálású NATO-erő parancsnokságán biztosan lesznek magyar katonák – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter hétfő reggel a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
A NATO walesi csúcsértekezletén egy új gyorsreagálású alakulat létrehozásáról született megállapodás.
Hende Csaba a rádióban azt mondta, a több ezer fős többnemzeti összhaderőnemi alakulat a döntéstől számított 2-5 napon belül mozgósítható lesz. A lengyelországi parancsnokságon biztosan lesznek magyar katonák, "a többit meglátjuk" – mondta a tárcavezető.
Hende Csaba kitért arra, hogy a NATO 28 tagállamának állam- és kormányfői nyilatkozatban deklarálták, hogy a védelmi kiadások aránya 2024-ig megközelíti a GDP 2 százalékát. Ezen belül a védelmi költségvetés 20 százalékát a haderő fejlesztésére kell fordítani – ezt Magyarország is vállalta.
A honvédelmi miniszter felidézte, hogy a magyar kormány már 2012-ben határozott a védelmi költségvetés szinten tartásáról, majd fokozatos növeléséről, és kidolgozták a haderő fejlesztésének terveit. Az Országgyűlésnek kell majd döntenie arról, hogy ezeket a fejlesztéseket meggyorsítsák, illetve növeljék. Mindezek nyomán Magyarország katonai képességei alapvetően megújuljanak – közölte Hende Csaba.
A miniszter szerint jelenleg az egész NATO-nak komoly teendői vannak. A katonai tervezőknek el kell készíteniük azokat a még hiányzó vészhelyzeti terveket, amelyek kézzelfoghatóbbá teszik azt a biztonsági garanciát, amely a NATO alapszerződésének, azon belül is az 5. cikkelynek lényege.
A szövetség tagjainak nyújtandó segítség részleteit foglalják írásba, és az elkövetkező időszakban mindezt be is gyakorolják. A NATO áthatolhatatlan falat húz a szövetség keleti határán – emelte ki a miniszter.
Hende Csaba az M1 Ma reggel című műsorában szólt arról is, hogy a múlt heti NATO-csúcson Magyarország a pápai bázisrepülőtér fejlesztését is vállalta. Erre mintegy 20 milliárd forintot fordítanak majd.
Számos hadgyakorlaton vesznek részt a magyar katonák, a Baltikumba két-két és fél hónapra küldenek egy lövészszázadot. Az ukrán konfliktusban megsérült katonák ápolását és rehabilitációját a magyar honvédegészségügy intézményei is segítik majd – mondta a miniszter.