Elmenekült a lesothói miniszterelnök
Thomas Thabane, Lesotho nemrég Dél-Afrikába menekült miniszterelnöke arra kérte a Dél-Afrikai Fejlesztési Közösség (SADC) regionális szervezetet, hogy küldjön katonákat Lesothóba - közölte hétfőn a kormányfő egyik tanácsadója, miután a kis dél-afrikai ország hadserege szombaton államcsínyt hajtott végre az államban.
"A helyzet jelenleg ellenőrizhetetlen. Nem szabad beérni csupán egy (diplomáciai) misszió küldésével. Katonai beavatkozásra van szükség" - jelentette ki Samonyane Ntsekele Dél-Afrika fővárosában, Pretoriában.
Thabane szombaton menekült el Lesothóból, még azelőtt, hogy a hadsereg átvette volna az irányítást az ország fővárosában. Thesele Maseribane sportminiszter korábbi nyilatkozatában azt állította, a katonák körülvették a miniszterelnöki rezidenciát, akárcsak az ő lakhelyét, sőt még tűzpárbaj is volt, de halálos áldozatokról egyelőre nem tudni.
A lesothói kormányfő hétfőre virradó éjszaka egyeztetett a SADC külügyminisztereivel, akik a Lesothóban kialakult biztonsági helyzetről tanácskoztak.
Motloheloa Phooko, a dél-afrikai ország közszolgálati minisztere hétfőn bejelentette, ideiglenesen átveszi Thabanétól a kormányfői teendőket Leshotóban. Habár mindkét politikus a kormányzó Lesothói Kongresszus a Demokráciáért (LCD) párt tagja, feszült viszonyban állnak egymással.
A hírügynökségek korábban arról adtak hírt, hogy a kis afrikai államban a hadsereg a szombat hajnali órákban megszállta a rendőrség központját, ellenőrzése alá vonta a rádióadókat és a telefonhálózatot. Thabane személyesen Tlali Kamolit, a fegyveres erők parancsnokát tette felelőssé az államcsínyért. A The Times című dél-afrikai napilap emlékeztetett arra, hogy a kormányfő és a hadsereg parancsnoka között azután romlott meg a viszony, hogy Thabane meneszteni akarta a főparancsnokot, mivel "pártütéssel" gyanúsította őt.
A hadsereg tagadja, hogy államcsínyt hajtott volna végre. A hírügynökségi jelentések szerint a katonák szombat dél tájban már vissza is tértek laktanyáikba. Egyelőre nem tudni, jelenleg kinek a kezében összpontosul a hatalom az országban.
Lesotho szigetszerűen ékelődik be a Dél-afrikai Köztársaság területébe. A brit kormány 1958-ban adott alkotmányt az országnak, az első parlamenti választásokat 1960-ban tartották. 1965-ben új alkotmányt kapott, majd 1966. október 4-én Lesotho Királyság néven a brit Nemzetközösség független alkotmányos monarchiájává vált. Thabane koalíciós kormány élén áll a 2012-ben rendezett parlamenti választások óta.