2014. augusztus. 15. 17:40 MTI Utolsó frissítés: 2014. augusztus. 15. 17:44 Világ

Orbánnak beszólt a litván miniszter a rádiónyilatkozata miatt

Jobb lábon lőni magunkat, mint hagyni, hogy főbe lőjenek minket - így kommentálta pénteken Brüsszelben Linas Antanas Linkevicius litván külügyminiszter Orbán Viktornak a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában elhangzott kijelentését.

Az Oroszországgal szembeni gazdasági szankció politikája ellentétes a magyar nemzeti érdekkel - mondta Orbán Viktor a rádióműsorban. Egyetértését fejezte ki Robert Fico szlovák miniszterelnökkel abban, hogy a Nyugat által szorgalmazott szankció politikája "többet árt nekünk, mint az oroszoknak". "Lábon lőttük magunkat" - fogalmazott Orbán Viktor.

A litván diplomácia vezetője, aki az EU-külügyminiszterek brüsszeli tanácskozásán vesz részt, ezzel kapcsolatosan mondta, "jobb lábon lőni magunkat, mint hagyni, hogy főbe lőjenek minket". A Reuters szerint ez a megállapítás a volt szovjet köztársaság félelmét tükrözi az agresszív orosz magatartás miatt. 

A svéd és a lett külügyminiszter ugyanakkor úgy vélte, hogy az Európai Unió akár további szankciókat is bevezethet, ha az ukrán helyzet tovább súlyosbodik, vagy ha Oroszország egy Ukrajna elleni invázióhoz használja fel ürügyként az általa elindított segélykonvojt.

Carl Bildt svéd külügyminiszter az élelmiszer importjára elrendelt orosz tilalomról szólva úgy vélekedett,  hogy az nem vert éket az Európai Unió tagországai közé. Szerinte az orosz megtorló intézkedések jelentéktelen hatással lesznek az európai integrációs szervezetre, viszont csapást mérnek a növekedésnek indult orosz középosztályra.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.