2014. augusztus. 12. 15:08 MTI Utolsó frissítés: 2014. augusztus. 12. 15:08 Világ

Az Interpollal köröztetik a kőgazdag kínai üzletembert

Az 58 éves Liao Zsung-na a dél-közép-kínai Kuanghszi autonóm régió egyik legnagyobb cégének, az autóalkatrész-gyártó Csengling csoportnak volt a vezetője. A férfi az elmúlt években több mint tízmilliárd jüan (380 milliárd forint) kölcsönt vett fel bankoktól, magánemberektől és az árnyékbankrendszer képviselőitől, amit aztán nem fizetett vissza, majd külföldre menekült.

Több milliárd jüannal tartozik több mint félezer hitelezőjének Liao Zsung-na, korábban Kína leggazdagabbjainak egyike, akit most az Interpollal együtt keres a kínai rendőrség.

Az 58 éves üzletember a dél-közép-kínai Kuanghszi autonóm régió egyik legnagyobb cégének, az autóalkatrész-gyártó Csengling csoportnak volt a vezetője. A férfi az elmúlt években több mint tízmilliárd jüan (380 milliárd forint) kölcsönt vett fel bankoktól, magánemberektől és az árnyékbankrendszer képviselőitől. 

Idén tavasszal problémái jelentkeztek az összegek visszafizetésével, hitelezőit ideig-óráig a vállalat teljesítményéről szóló hamis jelentésekkel sikerült megnyugtatnia, de nem sokkal azután külföldre menekült - írja le a helyzetet a Hszinhua hírügynökség. 

A sajtóbeszámolók szerint a Csengling csoportnál több mint másfél ezer partnerrel találtak kölcsönszerződést összesen 3,2 milliárd jüan (122 milliárd forint) értékben. A bankrendszeren kívülről - Kínában illegálisnak számító módon - Liao több mint hétmilliárd jüan (260 milliárd forint) hitelt vett fel. 

A kínai hatóságok a férfi elfogásában az Interpol segítségét kérték, egyelőre nem tudni ugyanis, Liao hová távozott. A hatóságok a férfi feleségének elfogását is kérték az Interportól.

Az illegális kölcsönök felvételét Kínában súlyosan büntetik. Egy ügyben például, amely a nemzetközi sajtóban is nagy visszhangot váltott ki, 380 millió jüan (15 milliárd forint) törvénytelen összegyűjtéséért 2009-ben egy üzletasszony felfüggesztett halálbüntetést kapott. A hitelfelvételi lehetőségek elmúlt évekbeli szűkülésével a helyzet ugyanakkor évről évre romlik: tavaly már 3700 ilyen esetet vizsgáltak a kínai bíróságok.

Hirdetés