Új Snowden-ügy van kirobbanóban az USA-ban
Újabb forrásból kezdtek kiszivárogni titkos nemzetbiztonsági információk az USA-ban. Egy híroldal olyan értesüléseket szellőztetett meg, amelyek már nem származhattak Edward Snowdentől, az Oroszországban bujkáló informatikustól. A kiszivárgott hír szerint Obama hivatali ideje alatt elképesztően felduzzadtak a feltételezett terroristák adatait tartalmazó adatbázisok.
Az amerikai kormány arra következtetésre jutott, hogy valóban egy újabb forrásból kezdtek el kiszivárogni titkos nemzetbiztonsági iratok – jelentette kedden a CNN hírtelevízió.
A The Intercept, Glenn Greenwald amerikai újságíró februárban alapított híroldala ugyanis hivatalos közlések szerint olyan iratokat szellőztetett meg kedden, amelyek forrása már nem lehetett Edward Snowden, a diplomáciai iratok kiszivárogtatásával világra szóló botrányt okozó amerikai informatikus. A híroldal cikke a Nemzeti Terrorelhárítási Központ (NCTC) 2013 augusztusában kelt dokumentumaira hivatkozik, ekkorra azonban Snowden már Moszkvába szökött. (Greenwald egyébként kulcsszerepet játszott a Snowden-féle kiszivárogtatások publikálásában is.)
A The Intercept kedden közölt cikke azzal foglalkozik, hogy Barack Obama elnöksége alatt mennyire felduzzadtak a feltételezett terroristák adatait tartalmazó adatbázisok. A CNN-nek hivatalosan is megerősítették, hogy ezek közül a legnagyobb, a Terrorist Identities Datamart Environment (TIDE) jelenleg megközelítőleg egymillió nevet tartalmaz.
Greenwald hírportálja úgy értesült, hogy a TSD-ben és a TIDE-ban amerikai állampolgárok személyi adatait is nyilvántartják, a két adatbázisban egy évvel ezelőtt 5 ezer, illetve 15 800 amerikai neve szerepelt. A legtöbben közülük New York-i, dearborni, houstoni, San Diegó-i és chicagói illetőségűek. Ezekben a városokban jelentősebb létszámú arab, illetve muszlim közösségek élnek.
Greenwald a Twitteren már júliusban közölte, hogy újabb szivárogtató lépett színre, akinek kilétét az amerikai hatóságoknak mindeddig nem sikerült azonosítaniuk.