Nem tudják tartani a lépést a járvány terjedésével a segélyszervezetek. Nagy a kockázata annak, hogy a járvány más országokra is átterjed. Az érintett országokba több száz egészségügyi dolgozót – köztük orvosokat, ápolókat, járványkutatókat és logisztikai szakértőket – küldene a világszervezet.
Gyorsabban terjed az eddig több mint hétszáz ember halálát okozó nyugat-afrikai ebolavírus, mint ahogy a megfékezésére irányuló erőfeszítések haladnak – figyelmeztetett az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója pénteken, az érintett országok elnökeivel folytatott guineai találkozója után.
"Emberéletek tekintetében és társadalmi-gazdasági szempontból is katasztrofális következményekkel járhat a helyzet további romlása, nagy a kockázata emellett annak is, hogy a járvány más országokra is átterjed" – jelentette ki Margaret Chan az egyeztetés után tartott sajtótájékoztatóján.
A főigazgató abbéli reményét fejezte ki, hogy a pénteki találkozó fordulópont lesz az ebolavírus elleni harcban. A járvány elleni fellépés a főigazgató szerint jelenleg közel sem kielégítő.
729 halott
Az ebolavírus okozta vérzéses láz már legalább 729 emberrel végzett Nyugat-Afrikában. A WHO tájékoztatása szerint eddig összesen több mint 1300 megbetegedést regisztráltak. Csak július 23. és 27. között 122 új megbetegedést jegyeztek fel Guineában, Libériában, Nigériában és Sierra Leonéban, a 122-ből 57-en bele is haltak a kórba.
Az ENSZ egészségügyi szervezete a járvány megfékezésére 100 millió dolláros akciótervet dolgozott ki. Eszerint az érintett országokba több száz egészségügyi dolgozót – köztük orvosokat, ápolókat, járványkutatókat és logisztikai szakértőket – küldenének, mivel a helyi szervek képtelenek megbirkózni a kórral.
"A vírusok és más mikrobák túlélési mechanizmusa a folyamatos mutáció és az alkalmazkodóképesség" – mondta Margaret Chan, majd hozzátette: nem szabad esélyt adni a kórokozó számára, hogy "még több meglepetést okozzon".
Az ebolavírus Afrikában van jelen; vérrel és más testnedvvel terjed. A betegség tünetei közé tartozik egyebek között a hirtelen felszökő láz, hasmenés, hányás és bizonyos esetekben a belső vérzés.
A betegségre nincs orvosság, sem gyógymód. A vírus hatására összeomlik a szervezet véralvasztó képessége, fellép az elvérzés veszélye, majd a betegség legtöbbször végzetessé válik. A vírust a Kongó egyik mellékfolyójáról nevezték el, ahol a kórokozót 1976-ban felfedezték.