Készülnek az EU-s és a kanadai szankciók az oroszok ellen
Kanada a maláj gép ukrajnai lelövéséért Oroszországot okolja, emiatt további, pontosan nem részletezett szankciókat léptetnek életbe. Az Európai Unió is készül a szigorúbb szankciókra. sőt Románia is szankciókat sürget.
Az Európai Unió (EU) készen áll arra, hogy keményebb szankciókat vezessen be Oroszország ellen – szögezte le hétfőn Londonban a brit kormányfő a maláj utasszállító repülőgép kelet-ukrajnai lezuhanásával összefüggésben. "Oroszországnak tudnia kell, hogy ha nem történik radikális változás a viselkedésében, akkor a tettek következnek majd" – hangsúlyozta David Cameron, hozzátéve, hogy az unió készen áll arra, hogy további intézkedéseket hozzon Moszkva ellen. A brit kormányfő – aki vasárnap telefonon egyeztetett Francois Hollande francia elnökkel és Angela Merkel német kancellárral – elmondta, hogy a büntetőintézkedések a védelmi szempontból kettős felhasználású, korszerű ipari eszközöket érinthetik, további részleteket azonban nem árult el.
Románia szigorú gazdasági szankciókat és azok határozott alkalmazását szorgalmazza Oroszországgal szemben – jelentette ki Traian Basescu román államfő, aki élesen bírálta az Európai Unió vezetőit, akik szerinte a gazdasági érdekeket helyezték előtérbe, és megfeledkeztek arról, hogy valójában az EU állampolgárainak élete és biztonsága kellene legyen az európai közösség legnagyobb értéke.
Kanada újabb, egész szektorokat érintő gazdasági szankciókat léptet életbe Oroszországgal szemben a maláj utasszállító gép kelet-ukrajnai lelövése miatt – jelentette be Stephen Harper kanadai kormányfő hétfőn, egyértelműen Moszkvát és Vlagyimir Putyin orosz elnököt okolva a történtekért.
"A polgári repülőgép lelövése, amely egy felháborító bűncselekmény, Oroszország katonai agressziójának és Ukrajna illegális megszállásának egyenes következménye, és bizonyítja annak szükségességét, hogy a nemzetközi közösség továbbra is nyomást gyakoroljon a Putyin-rezsimre" – fogalmazott Harper közleményében.
John Baird kanadai külügyminiszter hétfőn közölte, hogy az újabb szankciókat már a maláj gép lelövése előtt elkezdték kidolgozni, de a katasztrófa felgyorsította a gazdasági büntetőintézkedések kiterjesztésének szükségességét. Azt egyelőre nem jelentette be Kanada, hogy a szankciók pontosan mely cégeket és szektorokat fogják érinteni. Azok azonban vélhetően nem fogják megrengetni az orosz gazdaságot, mert a két ország közti áruforgalom értéke 2012-ben mindössze 2,7 milliárd dollár volt.
Harper felszólította Putyint, hogy hívja vissza az orosz csapatokat az ukrán határtól, vonja meg a támogatást a kelet-ukrajnai szakadároktól, illetve bírja rá őket a fegyverletételre.
A Malaysia Airlines Boeing 777-ese múlt hét csütörtökön zuhant le Ukrajna keleti részén, ahol oroszbarát szakadárok és az ukrán hadsereg hónapok óta harcolnak egymással. Kijev szerint a szakadárok lőtték le a gépet, a szakadárok viszont azt állítják, hogy az ukrán hadsereg. Az Egyesült Államok szerint a gépet egy föld-levegő rakétával lőtték le, amelyet a szakadárok által ellenőrzött területről indítottak, és amelyet Oroszországtól kaptak a lázadók.