2014. június. 29. 09:26 MTI Utolsó frissítés: 2014. június. 29. 09:27 Világ

Nagy döntés előtt az USA: jár-e támogatás fogamzásgátlókra?

Az amerikaiak többsége ellenzi egy friss felmérés szerint, hogy munkaadójuk vallási nézeteik alapján kizárhasson bizonyos fogamzásgátló eszközöket biztosítási csomagjukból.

A Reuters hírügynökség és az Ipsos közvélemény-kutató cég közös vizsgálatának eredményei egy nappal előzik meg az amerikai legfelsőbb bíróság hétfői döntését e tárgyban, amely az év egyik legnagyobb figyelemmel kísért ügye az Egyesült Államokban. A kilenctagú testület azt mérlegeli majd, hogy a cégek tehetnek-e vallási alapú ellenvetéseket Barack Obama elnök 2010-ben aláírt egészségügyi reformtörvényének ("Obamacare") azzal a pontjával szemben, amely szerint dolgozóik biztosítása a fogamzásgátlókra is kiterjed.

Ez ismét előtérbe helyezi a vallásszabadság és a születésszabályozási jogok kényes kérdéseit, együtt a legfelsőbb bíróság által 2012-ben nagyrészt helybenhagyott Obamacare körüli tartós politikai csatározásokkal. A mostani közvélemény-kutatás kérdése: a munkaadók vallásos hitük alapján megválaszthatják-e, hogy egészségbiztosítási csomagjuk a fogamzásgátlás mely formáit tartalmazza. A megkérdezettek 53 százalékkal válaszolt nemmel, 35 százalék igennek, 12 százalék nem tudott felelni.

A legfelsőbb bíróság hétfő délelőtt (közép-európai idő szerint délután), kilenc hónapos időszakának a nyári szünet előtti utolsó napján ül össze, hogy ítélkezzen az ügyben.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.