Babagyárat lepleztek le a nigeri hatóságok
Nemzetközi csecsemőkereskedő hálózatot lepleztek le a nigeri hatóságok. Nigériát, Benint és Nigert érintő háromoldalú kereskedelemről van szó, s a nyomozást ennek a három országnak a hatóságai indították még hónapokkal ezelőtt.
Nigerben a héten őrizetbe vettek mintegy húsz embert, köztük közéleti személyiségek feleségét egy újszülöttekkel kereskedő nemzetközi hálózat felszámolására irányuló nyomozás keretében – közölte csütörtökön egy rendőrségi forrás az AFP francia hírügynökséggel.
A tájékoztatás szerint hétfő óta már több mint húsz személyt, elsősorban nőket hallgatott ki a rendőrség az üggyel összefüggésben. Az eladásra szánt gyerekek a "babagyárairól" hírhedt szomszédos Nigériából Beninen keresztül érkeztek Nigerbe. A névtelenül nyilatkozó forrás közölte, hogy Nigériát, Benint és Nigert érintő háromoldalú kereskedelemről van szó, s a nyomozást ennek a három országnak a hatóságai indították még hónapokkal ezelőtt. Az ügyet, amely eddig csak híresztelés tárgya volt, a L'évenement című helyi lap hozta nyilvánosságra.
A kihallgatott nők között van Hama Amadou nigeri házelnöknek – Mahamadou Issoufou államfő első számú ellenfelének – egyik felesége, valamint Abdou Labo mezőgazdasági miniszter házastársa is. A rendőrség őrizetbe vett több egészségügyi és önkormányzati tisztségviselőt is.
Mohamed Anmansour, a rabszolgaság elleni küzdelemmel foglalkozó Timidria civil szervezet munkatársa arra hívta fel a figyelmet, hogy Niger "tele van gyerekekkel", így aki csecsemőt szeretne örökbe fogadni, annak nem kellene az illegális kereskedelemben részt vennie. Nigerben egy nőre 7,6 gyermek jut, így a világ legtermékenyebb országának számít.
A szomszédos Nigériában a hatóságok rendszeresen lepleznek le úgynevezett babagyárakat. Ezeket a magánklinikákat többnyire olyan nők keresik fel, akiknél nem kívánt terhesség áll fenn. Egy kismama pár száz eurót (1 euró 307 forint) kap egy újszülöttért, akit aztán több ezer euróért értékesítenek a feketepiacon. Az ENSZ adatai szerint Nigériában az emberkereskedelem a harmadik legelterjedtebb bűncselekmény a csalás és a drogkereskedelem után.