A sztrájk ellenére megszavazták a francia vasúti reformot
A francia nemzetgyűlés 355 igen szavazattal 168 nem ellenében és 27 tartózkodással elfogadta kedden a kormány vasúti reformjáról szóló törvényt, amely miatt két héttel ezelőtt vasutassztrájk kezdődött.
A jobbközép ellenzék és a szélsőbaloldal képviselőinek többsége a javaslat ellen szavazott, amelyet a kormánypárti szocialisták, a Zöldek és a centristák frakciója elfogadott.
A reformmal az állami vasúttársaság 40 milliárd eurós adósságának további növekedését akarják megakadályozni. A tervek szerint átszervezik a vasúti szektort, amely most két állami vállalat kereteiben működik.
A két céget 1997-ben választották szét: az RFF felelős a vasúti hálózat működtetéséért, az SNCF pedig az egyéb szolgáltatásokért. A törvénytervezet értelmében a helyükön egy három egységből álló állami holding jön létre.
A reform ellen meghirdetett sztrájk hivatalosan még nem ért véget, de már csak néhány százan vesznek részt benne a 150 ezer vasúti dolgozóból.
A vitában egyébként a képviselők több olyan módosító indítványt is jóváhagytak, amelyeket a vasutasok követelései alapján terjesztettek be szélsőbaloldali pártok. Ezek megerősítik a francia vasúti szektorban létrejövő új holdingban a három szervezet "elválaszthatatlan és szolidáris jellegű" egységét. Ezzel elvileg lehetetlenné válik bármelyik szervezeti egység későbbi privatizációja. Ez volt ugyanis a tiltakozók egyik legnagyobb félelme.