Világ hvg.hu 2014. június. 24. 12:40

Leragasztott szájú újságírók tiltakoznak az al-dzsazírások ítélete ellen - galéria

Rengeteg újságíró és jogvédő szervezet tiltakozik a neten az ellen, hogy az al-Dzsazíra hírtévé három munkatársát hét évre ítélték Egyiptomban a Muzulmán Testvériség szervezet támogatásáért.

Leragasztotta a száját több ismert újságíró - többek között Larry King, a CNN volt műsorvezetője és a BBC töb munkatársa is - azokon a fotókon, amelyekkel az al-Dzsazíra munkatársainak egyiptomi elítélése ellen tiltakoznak a Twitteren. Londonban demonstráltak is az újságírók, az ügyben pedig megszólalt az Amnesty International jogvédő szervezet is.

Kattintson galériánkért!
BBC Breaking / Twitter

Az egyiptomi bíróság szerint Peter Greste, Mohammed Fahmy és Baher Mohamed hamis információkat terjesztettek, és támogatták a betiltott iszlamista szervezetet, a Muzulmán Testvériséget. Ők ezt tagadták. Mohamedet további három évre ítélték illegális fegyvertartás miatt. Három másik külföldi újságírót is elítéltek, ők tíz évet kaptak, de nem voltak ott tárgyaláson.

Az Egyiptomban letartóztatott újságírók ügye nemzetközi felháborodást váltott ki, és sokan úgy vélték, hogy politikai okokból börtönözték be őket. A helyi sajtóban Marriott-sejtnek nevezett csoport az ügyészség szerint egy luxusszálloda két lakosztályában sajtóközpontot üzemeltetett, ahol hamis híreket terjesztettek. Mindezt állítólag a Muzulmán Testvériséggel szövetkezve tették.

Kattintson galériánkért!
Amnesty International / Twitter

Korábban Tony Abbott ausztrál miniszterelnök kérte az új egyiptomi elnököt, hogy engedjék el Peter Greste-t, aki korábban a BBC-nek dolgozott. A brit nagykövet, James Watt úgy nyilatkozott, hogy nagyon csalódott az ítélet miatt, és arra emlékeztetett, hogy a szólásszabadság a demokrácia alapja. Ausztrália kairói nagykövete, Larry King azt mondta, "a látott bizonyítékok alapján teljesen érthetetlen az ítélet", és ezt közölni is fogja az egyiptomi kormánnyal.

Hirdetés