Benyújtotta Oroszország az ENSZ Biztonsági Tanácsában azt a határozattervezetet, amely az ukrajnai erőszak azonnali leállítását követeli. A szöveget az állandó BT-tag nyugati országok részéről azonnal bírálatok érték, és diplomaták szerint kevés az esély arra, hogy elfogadják.
Benyújtotta Oroszország az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT) azt a határozattervezetet, amely az ukrajnai erőszak azonnali leállítását követeli – jelentette be hétfőn Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet. Az orosz tervezet béketárgyalások folytatását és segélyfolyosók létrehozását is sürgeti.
Csurkin – aki ebben a hónapban az ENSZ-testület soros elnöke is – reményét fejezte ki, hogy a BT tagjai támogatják az orosz szöveget, és hangoztatta, hogy a tanácsnak sürgősen reagálnia kell a válság mélyülésére. Elmondta azt is, hogy Oroszország kérésére a tanács – zárt ajtók mögött – röviden máris áttekintette a helyzetet.
Hétfőn délelőtt Moszkvában tartott sajtótájékoztatóján Szergej Lavrov külügyminiszter már jelezte, hogy benyújtják a határozattervezetet a BT-nek. Az orosz diplomácia vezetője úgy vélte, Ukrajnában naponta halnak meg emberek, a békés lakosság egyre többet szenved, és ellenük továbbra is harci repülőgépeket, nehéztüzérséget vetnek be. Lavrov azt is kijelentette, hogy a nyugati hatalmak arról biztosították Oroszországot, a május 25-i ukrán elnökválasztás után javulni fog a helyzet, "de ennek pontosan az ellenkezője történik".
A tervezethez fűzött első nyugati kommentárok nem jeleznek elegendő támogatást ahhoz, hogy elfogadják. Maga Csurkin is elismerte, hogy máris annyi kérdést fűztek a szöveghez, amennyinek a megválaszolása heteket igényelne.
Mark Lyall Grant brit ENSZ-nagykövet szerint világossá kell tenni, hogy az ukrán válság politikai-biztonsági jellegű, nem pedig humanitárius. "Senki nem szenved élelmiszerhiányban, a városokat senki nem támadja. Nem látjuk, hol az a válság, amely segélyfolyosók kialakítását indokolhatná" – fogalmazott.
Francia kollégája, Gérard Araud élesen bírálta azt is, hogy miközben Moszkva BT-határozatot kíván kierőltetni az ukrajnai humanitárius helyzetről, ellenzi ugyanezt Szíria esetében, pedig ott a válság sokkal súlyosabb.
Az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Jen Psaki egyenesen képmutatónak nevezte az orosz hozzáállást. Miközben Oroszország New Yorkban a határozattervezettel próbálkozik, semmit nem tesz annak megakadályozása érdekében, hogy az ukrajnai oroszbarát szakadárok újabb és újabb célpontokat találjanak – emelte ki.
Lyall Grant és Araud arra is rámutattak, hogy az orosz szövegből fontos elemek hiányoznak, mint például a szokásos utalások Ukrajna területi egységének és függetlenségének tiszteletben tartására.
Élesen elítélte a tervezetet és felháborodását fejezte ki azzal kapcsolatban Ukrajna ENSZ-nagykövete. Jurij Szerhijev szerint az orosz lépés cinikus és erkölcstelen, hiszen miközben Moszkva a tervezetben az erőszak leállítását követeli, ukrán területet tart "megszállva", és támogatja a lázadó kelet-ukrajnai csoportokat.
Egy nyugati ENSZ-diplomata – aki nevének elhallgatását kérte – az AFP francia hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy az orosz tervezet hamarosan feledésbe merül, mert nagyon csekély a támogatottsága.