Egyiptomi graffitis: az elnökválasztás újabb szög a forradalom koporsójába
Sok fiatal nem vesz részt az egyiptomi elnökválasztáson, mert szerintük az "egy további szög a forradalom koporsójában".
Ellenzi a szavazást egyebek mellett az Április 6. mozgalom, amely a Hoszni Mubarak elnök elleni 2011-es felkelés egyik fő mozgatója volt. A szervezet szerint a voksolás egy bohózat, és azzal vádolják a hatóságokat, hogy a helyi sajtón keresztül a volt hadseregparancsnok és védelmi miniszter, Abdel-Fattáh esz-Szíszi népszerűségének hamis képét keltik az emberekben.
A nemrég betiltott Április 6. több alapító tagja börtönben van. Azért ítélték el őket, mert egy újonnan hozott rendelet ellen demonstráltak. A jogszabály lényegesen korlátozza a tüntetések rendezésének lehetőségét, azokat szigorú előfeltételekhez és hatósági engedélyekhez köti.
A szavazással szembeni ellenérzésüknek hangot adó fiatalok nem feltétlenül tevékenykednek csoportokba tömörülve. A népszerű blogger, Váel Eszkandar a Facebookon azt írta: a hadsereg parancsol Szíszinek, a rendőrség letartóztatja az ellene tüntetőket, az igazságszolgáltatás rács mögé zárja az ellenzéket, a sajtó meg felsőbbrendű lényt csinál a tábornokból.
A szavazás jogszerű lebonyolítására az ország történelmében először az Európai Unió megfigyelői is ügyelnek. A hétfő óta tartó voksolás alatt eddig nem jött hír komolyabb szabálysértésről.
Eszkandar egy nappal a választás megkezdése előtt a Daily News Egypt című napilapban megjelent cikkében arra hívta fel a figyelmet, hogy "a voksolás eredményét meghamísítani szükségtelen, mivel az egyiptomi közvéleményt manipulálták, az eltérő véleményeket pedig elhallgattatták".
Szíszi esélytelennek tűnő riválisára, Hamdín Szabbáhira "csak azért volt szükség, hogy így a pluralitás és a makulátlan demokrácia benyomását keltsék" – mondja Ammár Abu Bakr graffitiművész, akinek az egyiptomi forradalom alatt készített falfestményei nemzetközileg ismertté váltak, és egyebek mellett az Oszkár-jelölt A tér (The Square) című dokumentumfilmben láthatóak.
Abu Bakr szerint a választások "egy további szöget jelentenek a forradalom koporsójában." A 34 éves festő 2011-ig a luxori egyetem képzőművészeti karán volt adjunktus. A Mubarak elleni felkelés elején otthagyta állását, és a korszakváltó megmozdulás meghatározó alakja lett.