2014. május. 05. 16:38 MTI Utolsó frissítés: 2014. május. 05. 16:38 Világ

"Én raboltam el a lányaitokat, Allah nevében el fogom őket adni"

A nyugati oktatást gyűlölő iszalmista Boko Haram szervezet vezetője videóüzenetben vállalta a felelősséget a 276 tizenéves diáklány elrablásáért.

Elismerte a Boko Haram iszlamista szervezet vezetője, hogy emberei raboltak el több mint kétszáz diáklányt Nigéria északkeleti részén a múlt hónapban, és a lányok eladásával fenyegetőzött.

Abubakar Sekau hétfőn közzétett videoüzenetében közölte: rabszolgaként fogják kezelni, eladják és házasságra kényszerítik a diáklányokat. A hatóságok eddig is a Boko Haramot gyanúsították az emberrablással, amely azonban csak most jelentkezett a cselekmény elkövetőjeként.

"Én raboltam el a lányaitokat. Allah nevében el fogom őket adni a piacon" - mondta a szervezet vezetője az AFP francia hírügynökség által megszerzett 57 perces felvételen.

A Borno szövetségi állambeli Chibok település bentlakásos iskolájából április 14-én kétszázhetvenhat diáklányt raboltak el, ötvenhármuknak sikerült elmenekülniük, de kétszázhuszonhármat még mindig fogva tartanak.

Olyan hírek is napvilágot láttak, amelyek szerint a tizenéves lányokat átszállíthatták a szomszédos Csádba és Kamerunba, hogy fejenként 12 dollárnak megfelelő összegért (2700 forintért) adják el őket.

"Megmondtam, hogy fel kell hagyni a nyugati oktatással. Lányok, abba kell hagynotok az iskolát és meg kell házasodni" - hangsúlyozta a férfi, aki a felvételen katonai gyakorlóruhában, egy páncélozott szállító jármű és két, gépfegyverekkel felszerelt kisteherautó előtt látható hat fegyveres férfi társaságában.

A kép homályos, de ennek ellenére tisztán látszik Sekau arca, aki a felvétel első 14 percében a demokráciát, a nyugati oktatást és a hitetleneket bírálja hausza, arab és angol nyelven.

A lányok elrablása miatt napok óta tüntetnek, a demonstrációk két vezetőjét a nigériai first lady parancsára hétfőn őrizetbe vették. A később szabadon engedett nők egyike szerint Jonathan Goodluck elnök felesége azzal vádolta őket, hogy ők is tagjai a Boko Haramnak és rossz hírét akarják kelteni a kormánynak. Az asszony az AP amerikai hírügynökségnek adott interjújában közölte, hogy az elnök felesége szerint a nőknek nincs joguk tüntetni.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.