2014. május. 02. 12:29 MTI Utolsó frissítés: 2014. május. 02. 12:26 Világ

Videofelvételen a dél-koreai kompbaleset utolsó percei

Találtak egy videofelvételt az április 16-i dél-koreai kompbaleset egyik tizenéves áldozatának mobiltelefonján, amelyen középiskolások egy csoportja a Titanicról viccelődik és egymást vagy saját magát fényképezi röviddel az után, hogy a komphajó már kezdett az oldalára dőlni.

A fiatalok hangulata az idő múlásával elkomorult és csak kínjukban próbáltak tréfálkozni, így azzal, hogy helyezzenek S.O.S. üzenetet a Facebookra. Többször is hallani, a komp hangosbeszélőjén mindenkit arra szólítanak fel, hogy nem hagyják el a helyüket. A rémítő felvétel tanúsága szerint fél órával később a komp már annyira az oldalára dőlt, hogy a diákok a padló helyett az egyik falon ültek. Egyikük keserű humorral megjegyezte, hogy a gravitációval dacolnak. A vége felé a kétségbeesett fiatalok a videón búcsúztak a szeretteiktől.

A 17 éves áldozat apja csütörtökön bocsátotta a felvételt az Associated Press amerikai hírügynökség rendelkezésére, mondván, hogy meg szeretné mutatni a világnak, milyen állapotok uralkodtak a Sewol komphajón. A mentésben részt vevő búvárok az utóbbi hetekben rendkívül elfáradtak, többüket keszonbetegséggel kellett kezelni. A hideg víz is komoly egészségügyi kockázatot jelent számukra. A búvárok eddig egyetlen túlélőt sem találtak, csak holttesteket hoztak a felszínre.

Több mint két héttel a katasztrófa után még mindig nem sikerült meglelni 76 utas holttestét. Péntekig 226 halottat hoztak a felszínre a roncsból. A kompon összesen 476 ember volt, csupán 174-en élték túl a balesetet. A komp 29 fős legénységéből 22-en élték túl a balesetet, közülük 15 embert őrizetbe vettek. Őket gondatlansággal, valamint a mentésre és a segítségnyújtásra vonatkozó szabályok megsértésével vádolják. Csak a konyhai személyzet és az utaskísérők nincsenek rács mögött.

A katasztrófa okát még mindig nem tudták kideríteni, de egy feltevés szerint a komp túlságosan éles és gyors fordulót vett, és eközben felborult és elsüllyedt. A gyanú szerint a kapitány egy kevésbé tapasztalt tengerészre bízta a hajó irányítását, és ráadásul felügyelet nélkül magára hagyta a hajóhídon. A legénység a biztonsági kézikönyvre hivatkozva azt mondta az utasoknak, hogy maradjanak a helyükön, a diákok pedig nem kérdőjelezték meg ezt az utasítást. A hajó korábban őrizetbe vett kapitánya legalább fél órát késlekedett a hajó evakuálásának elrendelésével, mert állítólag attól félt, hogy az áramlatok elsodorják a gyerekeket, mielőtt a mentőhajók megérkeznek.

A parti őrség által közzétett egyik videofelvételen látható, amint a Li nevű, 68 éves kapitány alsónadrágban beugrik egy mentőcsónakba és elhagyja a süllyedő hajót, miközben az utasok többsége még a fedélzeten tartózkodott.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.