Putyin sürgeti az ukránok lelépését a délkeleti országrészükből
Az ukrán csapatoknak a délkeleti országrészből való kivonását sürgette az orosz elnök csütörtökön.
Az ukrajnai válság megoldásában jelenleg a legfontosabb az ukrán katonai egységeknek a délkeleti országrészből való kivonása, az erőszak leállítása és széles körű nemzeti párbeszéd az alkotmányos reformról - Vlagyimir Putyin ezt Angela Merkel német kancellárral folytatott telefonos megbeszélésén fejtette ki.
Putyin onnan követeli az ukrán hadsereg kivonását, ahol a Moszkva-barát szakadárok már tucatnyi várost tartanak ellenőrzésük alatt és napról napra teret nyernek. A beszélgetést a német kormányfő kezdeményezte, hogy az orosz vezető segítségét kérje a Kelet-Ukrajnában fogva tartott hét EBESZ-megfigyelő, köztük négy német állampolgár kiszabadításához.
A kancellár szóvivőjének közleménye szerint Merkel kérte az orosz elnöktől, hogy vesse latba befolyását a kelet-ukrajnai Moszkva-barát szakadárok körében, egyben figyelmeztette Putyint arra a felelősségre, amelyet Oroszország az EBESZ tagjaként visel.
A két vezető beszélt a május 25-i ukrajnai - a német szóvivő szavai szerint "az ország stabilitása szempontjából elengedhetetlen" - választások jelentőségéről is. A Kreml sajtószolgálatának közlése szerint Putyin kijelentette, hogy széles nemzeti párbeszédnek kell kezdődnie "az alkotmányreform folyamatának keretében, minden régió és politikai erő bevonásával".
Az EBESZ-nek a kelet-ukrajnai Szlovjanszkban péntek óta fogva tartott katonai megfigyelőit a szakadárok saját embereikre szeretnék kicserélni a kijevi kormánnyal.