2014. április. 23. 08:21 MTI Utolsó frissítés: 2014. április. 23. 10:06 Világ

Kalózok raboltak el három embert egy tankerről a Malaka-szorosban

Kalózok szálltak meg egy olajszállító hajót Malajzia partjai közelében a Malaka-szorosban kedden, a hajó rakományának egy részét elrabolták, a legénység három tagját pedig túszul ejtették.

A maláj hatóságok szerint a lőfegyverrel és nádvágó késsel felfegyverkezett hat kalóz helyi idő szerint éjjel egy órakor egy motorcsónakon közelítette meg a Malajzia partjaitól 16 tengeri mérföldre haladó hajót.

A fedélzetre jutva a kalózok megkötözték a legénységet, majd mintegy öt és félmillió liternyi dízelolajat szivattyúztak át a tankerből két másik, a közelben várakozó hajóra. Néhány órával később, a legénység három indonéz tagját magukkal hurcolva távoztak. A japán tulajdonú, de egy szingapúri cég által bérelt Naninva Maru 1 nevű tanker Mianmarból tartott Szingapúrba, amikor megtámadták.

Az eset megfigyelők szerint ismét aggodalmakat keltett az Indiai-óceánt a Dél-kínai-tengerrel összekötő Malaka-szoros biztonságosságával kapcsolatban. A szűk szoros az Ázsia, illetve Európa és a Közel-Kelet közötti tengeri kereskedelem legrövidebb útvonala, ott halad át a világ tengeri olajszállítmányainak mintegy negyede.

Az elmúlt három évben a szingapúri hatóságok szerint évente 12-20 kalóztámadás történt a Malaka-szorosban, szemben a 2000-ben regisztrált 220 esettel. Ugyanakkor a kisebb tengeri rablások száma az utóbbi években növekedést mutatott Délkelet-Ázsiában, elsősorban Indonézia partjai közelében.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.