Hivatalossá tehetik az orosz nyelvet Ukrajna egy részén
Az ukrán kormányfő és az ügyvivő államfő pénteken közös tévényilatkozatban ígérték meg, hogy a decentralizáció irányában módosítják az alkotmányt. A terveik között szerepel az is, hogy hivatalossá tegyék az orosz nyelvet Ukrajna egyes régióiban – jelentette az UNIAN hírügynökség.
Arszenyij Jacenyuk és Olekszandr Turcsinov nemzeti egységet sürgetett a nyilatkozatban és arra szólítottak fel mindenkit, hogy kerüljék az erőszakot.
Turcsinov sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy a Régiók Pártja és a kommunista párt parlamenti frakciója elutasította a problémák békés rendezésére irányuló egyetértési memorandum aláírását. Ukrajna vezetői ezért úgy döntöttek, hogy közös nyilatkozatban rögzítik a memorandumban foglalt alapvetéseket.
Turcsinov azt ígérte: az ukrán állampolgárok közötti béke és kölcsönös megértés érdekében biztosítják a jogot a megyei, járási és városi tanácsoknak arra, hogy az adott területen az ukrán mint államnyelv mellett hivatalossá tegyék az oroszt vagy más nyelvet, amelyet az ott élők többsége beszél.
"Az ukrán kormány kész átfogó alkotmánymódosítást végrehajtani, nagyobb önrendelkezést biztosítani a régióknak, és megszüntetni a megyei és a járási állami adminisztrációkat" – mondta a kormányfő.
Az adminisztrációk, azaz kormányzóságok vezetőit most Ukrajnában a mindenkori államfő nevezi ki. Ezt a központilag történő kinevezési gyakorlatot Jacenyuk már korábban elavultnak nevezte, és megígérte, hogy az új alkotmányban megszüntetik ezeket az intézményeket. A helyben megválasztott önkormányzatoknak, azaz megyei, járási és egyéb tanácsoknak, illetve a polgármestereknek pedig nagyobb hatásköröket biztosítanak.
A miniszterelnök szerint a kormány kész módosítani a költségvetésről és az adózásról szóló jogszabályokat, hogy a helyi közösségek elég pénzügyi forrással rendelkezzenek.
Turcsinov és Jacenyuk bejelentette, hogy a kormány már beterjesztette a parlament elé az amnesztiatörvény tervezetét, amelynek értelmében kegyelemben részesülnek a közelmúltbeli zavargások résztvevői, ha önként leadják a birtokukba került fegyvereket, illetve elhagyják a törvénytelenül elfoglalt középületeket- és tereket. A miniszterelnök reményei szerint a parlament már a jövő héten elfogadja a törvényt.