12 évre csuktak le egy szomáliai kalózt Németországban
Németországban 12 év börtönbüntetésre ítéltek egy szomáliai férfit tengeri kalózkodás miatt.
Az osnabrücki tartományi bíróságon az úgynevezett kalózper vádlottját zsarolásos emberrablás és különösen súlyos rablási zsarolás miatt ítélték el csütörtökön.
A 44 éves férfi az egyik vezetője volt annak a kalózcsoportnak, amely 2010 májusában a hatalmába kerítette Szomália partjainál a Marida Marguerite nevű, vegyi anyagokat szállító német tartályhajót. A kalózok automatafegyverekkel és rakétagránátokkal támadták meg a tankert, amely Indiából tartott a belgiumi Antwerpen kikötőjébe, a fedélzetén 19 indiai, két bangladesi és egy ukrán állampolgárral.
A bíróság szerint a személyzet tagjait megverték és kínozták.
A vádlott időnként a kalózok első számú vezetőjeként tevékenykedett, jelentős szerepe volt a váltságdíj szétosztásában és utolsóként távozott a hajóról a több mint hét hónapig tartó akció végén, 2010 decemberében. Azt nem sikerült bizonyítani, hogy ő volt az úgynevezett befektető is, aki finanszírozta és előkészítette a kalóztámadást.
A férfit 2013-ban tartóztatták le Németországban, ahol menedékjogot kért hamis papírokkal, de az ujjlenyomata alapján azonosították.
A Marshall-szigetek zászlaja alatt hajózó Marida Marguerite német tulajdonosa összesen 5,5 millió dollár váltságdíjat fizetett a hajóért és a személyzetért.
Szomáliai kalózok 2009 óta több mint 100 hajót raboltak el, de 2011 óta meredeken csökken a támadások illetve a sikeres támadások száma az afrikai ország körüli vizeken. Az Európai Unió kalózellenes küldetésének műveleti területén tavaly 7 kalóztámadást regisztráltak, idén eddig pedig kettőt. Legutóbb 2012-ben kerítettek hatalmukba kalózok hajót az ellenőrzött területen, és most egy elrabolt hajó van kalózoknál a misszió honlapján közölt kimutatás szerint.