2014. április. 05. 18:35 MTI Utolsó frissítés: 2014. április. 05. 18:29 Világ

Ashton nem zárkózott el további orosz szankcióktól

Az Európai Unió továbbra is arra törekszik, hogy Oroszországgal és Ukrajnával együttműködve sikerüljön csökkenteni a két ország közötti feszültséget, de nyitva tartja a lehetőséget, hogy további szankciókat alkalmazzon Oroszországgal szemben - mondta Catherin Ashton szombaton Athénban az EU külügyminisztereinek kétnapos informális találkozóját záró sajtóértekezleten.

Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője úgy fogalmazott, "dolgoznak azon", hogy ha szükséges, az EU rövid időn belül intézkedéseket tudjon hozni Moszkvával szemben. Egyúttal hangsúlyozta, meg kell győzni Oroszországot arról, hogy segítse elő a feszültség csökkentését. Az ukrán válság kiemelkedő helyet foglalt el a külügyminiszterek találkozójának napirendjén.

Ashton hozzátette, az EU folytatja az egyeztetést Moszkvával és Washingtonnal az Ukrajnával és Moldovával tervezett gazdasági megállapodásokról. Kijelentette: a megállapodásnak kedvező hatása lenne az orosz gazdaságra.

Az egységes uniós fellépésről folytatott egyeztetések ellenére a tagállamok álláspontja némileg egymástól. Míg például az Egyesült Államok és Svédország keményebb fellépést szorgalmaz Oroszországgal szemben, Görögország és más országok azon a véleményen vannak, hogy egyedül szankciókkal nem lehet megoldani az orosz-ukrán konfliktust.

"A szankciók önmagukban nem jelenthetik a célt, a feszültség csökkentését kell elérni, ami elvezet egy végleges és működő megoldáshoz" - fogalmazott Evangelosz Venizelosz, a görög diplomácia vezetője.

"Korábban békés úton tárgyaltunk egymással (...) de Oroszország elhagyta ezeket a kereteket azzal, hogy agressziót követett el Ukrajnával szemben" - mondta Carl Bildt svéd külügyminiszter. Hangsúlyozta, hogy a nemzetközi jog tiszteletben tartásával kell az ukrán válságot megoldani.

Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter Ukrajna gazdasági összeomlásának veszélyére figyelmeztette Oroszországot, miután a Gazprom orosz földgázipari vállalat drasztikusan megemelte az Ukrajnába szállított földgáz árát.

"Oroszországnak egyértelműen az az érdeke, hogy Ukrajna ne omoljon össze gazdaságilag, sem politikailag" - mondta Steinmeier. Oroszország fontos szerepet játszik Ukrajna gazdaságának stabilizálásában, mert az részben az energiahordozók árától függ - hangsúlyozta. "Ezért fogjuk folytatni a párbeszédet Oroszországgal, még akkor is, ha nem egy állásponton vagyunk" - jelentette ki.

Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök szombaton kijelentette: Ukrajna nem fogadja el az orosz gáz árának nyolcvan százalékos megemelését. Az ukrán kormányfő kilátásba helyezte, hogy nemzetközi választottbíróság elé viszi az ügyet. "A politikai zsarolás elfogadhatatlan. És nem fogadjuk el az ötszáz dolláros árat" - mondta.

Hirdetés