Népszavazásra készülnek a krími tatárok
A Krím félsziget státusával kapcsolatban szeretnék kifejezni akaratukat az őslakos krími tatárok, ezért népszavazárt készítenek elő.
Népszavazás előkészítésébe kezdett a krími tatárok döntéshozó-végrehajtó szerve, a medzslisz, hogy a krími tatár nép kifejezhesse akaratát a félsziget státusával kapcsolatosan – számolt be róla csütörtökön az ukrán média. Abduraman Ehiz, a referendumot előkészítő testület tagja az ukrán Szabadság Rádiónak kifejtette azt a véleményét, hogy a félszigeten őslakos krími tatárok népszavazását az ENSZ, az EBESZ vagy más nemzetközi szervezet égisze alatt kell megtartani.
"Ennek a népszavazásnak törvényesnek és a nemzetközi közösség által elismertnek kell lennie – hangsúlyozta.
Korábban Musztafa Dzsemiljev krími tatatár vezető és Refat Csubarov, a medzslisz elnöke is jelezte, hogy a krími tatárok saját népszavazást kezdeményeznek a Krím státusáról.
Március 16-án az oroszbarát krími vezetés kezdeményezésére tartott népszavazáson a szervezőbizottság adatai szerint 83 százalékos részvétel mellett 97 százalék támogatta a félsziget Oroszországhoz csatlakozását. A ukrán jogszabályoknak ellentmondva megtartott népszavazás eredményét sem a kijevi vezetés, sem a krími tatárok vezetői nem tartják legitimnek, különösen az irreálisan magas részvételi arányt kérdőjelezik meg.
A Krími Autonóm Köztársaságban tartott legutóbbi, 2001-es népszámlálási adatok szerint a lakosság 58 százaléka vallotta magát orosz nemzetiségűnek, 24 százalékuk ukránnak és 12 százalék krími tatárnak. A népszavazást és annak eredményét nem csak Ukrajna nem ismeri el, de szinte az egész nemzetközi közösség sem, beleértve az Európai Unió országait, az Egyesült Államokat és Kanadát.