2014. március. 23. 22:05 MTI Utolsó frissítés: 2014. március. 23. 22:07 Világ

Schäuble: Oroszország középtávon többet vesztene a szankciókkal, mint az EU

Oroszországot sokkal nagyobb gazdasági kár érné, mint a Nyugatot, ha gazdasági szankciókat vezetnének be ellene az ukrajnai események miatt – ezt mondta vasárnap a német pénzügyminiszter. Wolfgang Schäuble azt is jelezte, hogy az Európai Unió egységes ebben a kérdésben.

"Oroszországnak sokkal több veszítenivalója van középtávon, mint az Európai Uniónak vagy az Egyesült Államoknak. A nemzetközi jogot be kell tartatni. Az másodlagos, hogy ez milyen gazdasági vagy pénzügyi költségekkel jár" – fogalmazott Schäuble.

Az Európai Unió eddig 33 orosz tisztviselőt és kormányközeli személyt sújtott vagyonbefagyasztással és vízumkiadási tilalommal, de még nem vezetett be messzemenő hatással járó gazdasági szankciókat Moszkvával szemben. Ugyanakkor az Európai Tanács múlt héten felkérte arra az Európai Bizottságot, hogy dolgozzon ki a széles körű gazdasági büntetőintézkedésekre vonatkozó tervet az ukrajnai válság mélyülése esetére.

Német cégek korábban aggodalmuknak adtak hangot ezzel kapcsolatban, mert attól tartanak, hogy a szankciók felhajtanák az energiaárakat az oroszországi földgáztól erősen függő Németországban, valamint egy fontos piacuktól vágnák el őket. Egyes uniós országok vezetői pedig arra hívták fel a figyelmet, hogy bizonyos tagállamokat súlyosan érinthetnének ezek a lépések.

Schäuble vasárnap azt is leszögezte, hogy az Ukrajnának nyújtandó uniós pénzügyi segély felhasználását szigorúan felügyelni kell. Az EU-nak és kijevi kormánynak gondoskodnia kell arról, hogy "a pénz oda menjen, ahol szükség van rá, és ne tűnjön el egy sötét fazékban".

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.