2014. március. 12. 16:36 MTI Utolsó frissítés: 2014. március. 12. 16:32 Világ

Lemondott a legjelentősebb francia politikai hetilap két vezetője

Bejelentette szerdán lemondását a legjelentősebb francia politikai hetilap, a baloldali Le Nouvel Observateur két vezetője, Nathalie Collin lapigazgató és Laurent Joffrin hírigazgató. A döntés hátterében a lap tulajdonosváltása áll.

Lemond a legjelentősebb francia politikai hetilap, a baloldali Le Nouvel Observateur két vezetője, Nathalie Collin lapigazgató és Laurent Joffrin hírigazgató. A döntés hátterében a lap tulajdonosváltása áll: a súlyosan deficites Le Nouvel Observateurt az az LML csoport veszi meg, amelyet 2010-ben a Le Monde megvásárlására Matthieu Pigasse, a Lazard Paris bank vezetője, Pierre Bergé üzletember, a Les Inrockuptibles progresszív kulturális havilap részvényese és Xavier Niel, a Free telekommunikációs társaság alapítója hozott létre. 

A sikeres trió 13,4 millió euróért (4,2 milliárd forintért) veszi meg a baloldali hetilap 65 százalékát. A lapalapító tulajdonos, Claude Perdriel a fennmaradó 35 százalékot megtartja. 

Az új vezetés kinevezéséig Laurent Joffrin a szerkesztőség élén marad, s később is a lap munkatársa lesz a szerkesztőségi írások megfogalmazójaként. Legalábbis az új tulajdonosok ezt szeretnék a vezetőváltásról kiadott közleményük szerint. A Le Nouvel Observateur legnagyobb konkurensének számító hetilap, a jobboldali Le Point értesülése szerint Joffrin utódaként három ember jöhet szóba: Renaud Dély, a hírigazgató jelenlegei helyettese, valamint Vincent Giret és Arnaud Leparmentier, akik a Le Monde újságírói. 

Joffrin korábban a Libération című baloldali napilap főszerkesztője volt, ahol az átszervezések nyomán a közelmúltban köszönt le a jelenlegi lapigazgató, s akkor felmerült: Joffrin esetleg visszatérne a régi posztjára. 

Az 1964-ben alapított Le Nouvel Observateur a francia baloldali sajtó zászlóshajója, hetente félmillió példányban jelenik meg. Eladása generációs, kulturális és mindenekelőtt vezetői irányváltás jelent a francia médiában, ahol az írott sajtó a reklámbevételek megcsappanása miatt jelentős pénzhiányban szenved. A Le Nouvel Observateur a 2013-as évet 5 és 7 millió euró (1,5 és 2,2 milliárd forint) közé tehető deficittel zárta. A lapalapító a szerkesztőségnek januárban azt ígérte, hogy a belegyezése nélkül egyetlen munkatársat sem bocsájthat el az új vezetés.

Hirdetés