Alkotmánybíróságra mentek jogvédők az ugandai melegellenes törvény miatt
Kérelmet nyújtottak be kedden az ugandai alkotmánybírósághoz jogvédők, hogy a testület vizsgálja meg, nem ütközik-e a rendkívül szigorú melegellenes törvény Uganda alkotmányába.
Egy emberi jogokért és alkotmányosságért küzdő civil szervezet aktivistái remélik, hogy a testület arra jut: a február végén életbe léptetett törvény sérti Uganda alkotmányát, mivel bátorítja a szexuális irányultságon alapuló megkülönböztetést.
A csoport arra kérte a bírákat, hogy adjanak ki átmeneti határozatot, amely megakadályozná a melegellenes törvény rendőri végrehajtását – mondta Nicholas Opiyo, a petíció szövegezésében segédkező ugandai jogász.
A petíció benyújtói azt is kérik a bírói testülettől, hogy tiltsák meg a helyi bulvárlapoknak a köztudottan saját nemükhöz vonzódó személyek, vagy homoszexualitással „gyanúsítottak” nevének és fényképének közzétételét.
Opiyo úgy véli, hogy több hónapba, esetleg évekbe telhet, míg az alkotmánybíróság végleges döntést hoz, mivel a testület előtt számos megoldatlan ügy sorakozik.
Yoweri Kaguta Museveni ugandai elnök a múlt hónap végén írta alá azt a szabályozást, amely szigorítja a homoszexualitást büntető törvényt. A „visszaesők” akár életfogytiglani börtönbüntetést is kaphatnak, a homoszexualitásra felbujtók, az aktust valamiképpen elősegítők pedig hét évig terjedő szabadságvesztéssel sújthatók Ugandában.
Néhány európai ország és a Világbank azóta a jogszabályra hivatkozva elhalasztotta az Ugandának szánt pénzügyi segítséget. Washington is bejelentette, hogy hasonló intézkedést vett fontolóra, ha nem helyezik hatályon kívül a törvényt az afrikai országban.