Fokozódó bruszt a Krímért: Putyin kitart, Washington nem enged
Az orosz elnök szerint a Krím félsziget vezetésének döntése a nemzetközi jogon alapszik, Washington viszont bejelentette, hogy nem ismeri el, ha a Krím csatlakozik Oroszországhoz. Időközben Angela Merkel német kancellár véleménye is publikussá vált.
A többségében oroszok lakta Krímben március 16-án tartanak népszavazást arról, hogy az Ukrajnához tartozó félsziget Oroszország részévé váljon-e. A refrerndum komoly vihart kelt a nemzetközi színtéren.
„A Krími Autonóm Köztársaság vezetésének döntése a félsziget Oroszországhoz csatlakozásához a nemzetközi jogon alapszik és a terület lakosságának törvényes érdekeit képviseli” - közölte az orosz államfő uniós vezetőkkel folytatott telefonbeszélgetése során, amelyről a Kreml sajtóosztálya vasárnap adott ki tájékoztatót. Vlagyimir Putyin Angela Merkel német kancellárral és David Cameron brit kormányfővel vitatta meg a Krím félsziget parlamentjében csütörtökön hozott határozatot.
Azóta ismerté vált, hogy a telefonbeszélgetés során Merkel azt hangoztatta, hogy jogsértő a népszavazás a Krím félszigeten. Az ellentétes az ukrán alkotmánnyal és a nemzetközi joggal.
A német kormány közleménye szerint Angela Merkel a Vlagyimir Putyinnal folytatott beszélgetésben sajnálatát fejezte ki azért, hogy továbbra sem sikerült előrelépni az ukrán válságban közvetítő nemzetközi összekötő csoporttal kapcsolatban. Merkel hangsúlyozta, hogy sürgősen érdemi eredményre kell jutni az összekötő csoport megalakításának ügyében.
A testület létrehozását a német kancellár javasolta az orosz elnökkel egy héttel korábban folytatott telefonbeszélgetésén. A német kormány akkori tájékoztatása szerint Putyin elfogadta a javaslatot. Az elképzelés szerint a csoport feladata a politikai párbeszéd megkezdése lenne.
Korábban Kijevben Arszenyij Jacenyuk ukrán kormányfő kijelentette, hogy Ukrajna egy talpalatnyit sem hajlandó átadni saját földjéből Oroszországnak, és hogy az Egyesült Államokba készül megvitatni a helyzetet.
Valószínűleg nem lesz nézetkülönbség a tárgyalásokon, mert Tony Blinken helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó ma úgy nyilatkozott, hogy az USA nem fogja elismerni a Krím félsziget Oroszországhoz csatlakozását, ha a régió lakosai így döntenének a jövő héten megrendezendő népszavazáson. A helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó a CNN amerikai hírtelevízióban kijelentette, hogy Oroszország fokozott nemzetközi nyomás alá kerül majd a krími népszavazás eredményeképpen.
Eközben – az ugyan nem a Krímhez tartozó, de orosz többségű – kelet-ukrajnai Luhanszk városában több ezer oroszbarát tüntető rohamozta meg vasárnap a megyei adminisztráció székhelyét, majd elzavarták hivatalából a nemrég kinevezett kormányzót.
Mihajlo Bolotszkiht csupán egy hete helyezte a megyei adminisztráció élére Olekszandr Turcsinov ideiglenes ukrán elnök. Vasárnap a kormányzó azonban a feldühödött tömeg szitkozódása közepette hagyta el a kormányzói hivatalt. A tiltakozók a tetőre kitűzték az orosz zászlót, és az épület előtt az orosz himnuszt énekelték.
Szintén az ország keleti részén fekvő Donyeckben, amely a Viktor Janukovics megbuktatott ukrán elnököt támogatók fellegvára, több ezer tüntető követelte az Oroszországhoz való csatlakozásról szóló népszavazás kiírását. Emellett megakadályozták az ukrán egységért fellépők gyűlését, amelyen Vitalij Klicsko, az Ütés (Udar) párt vezetője is felszólalt volna.
A további Ukrajnával kapcsolatos vasárnapi események:
Katonai teherautókból álló konvoj érkezett Szimferopolba
„Ukrajna egy talpalatnyit sem hajlandó átadni saját földjéből Oroszországnak”
Az orosz csapatok visszavonását követeli a NATO-főtitkár
Az ukrajnai magyar párt betiltását követeli a Szvoboda
A Gazprom megemeli az Ukrajnának szállított gáz árát
Moszkva több mint egymilliárd rubelt folyósít a Krími Autonóm Köztársaságnak
Hodorkovszkij Putyin ellenes beszédet mondott Kijevben
Újabb katonai repülőteret zártak körbe oroszbarát egyenruhások