Világ 2014. február. 27. 09:57

Elfoglalták a krími parlamentet, Kijevben minisztériumot támadtak meg – percről percre

Egyenruhás, minden jel szerint orosz fegyveresek megtámadták, majd elfoglalták a Krími Autonóm Köztársaság parlamentjét csütörtök hajnalban az ukrajnai Szimferopolban. A szerda este óta tartó eseményekben 35-en megsérültek, ketten meghaltak a hivatalos tájékoztatás szerint. Bár az orosz védelmi miniszter szerint a Vlagyimir Putyin elnök által szerdán elrendelt rendkívüli harckészültségi gyakorlatnak nincs köze az ukrán helyzethez, az Ukrajnával szomszédos oroszországi nyugati körzetbe csoportosítják a csapatokat. Ukrajna közölte: agressziónak tekintenek minden olyan orosz csapatmozgást, amelyet az orosz haderők a fekete-tengeri hadiflotta krími támaszpontjának területén kívül hajtanának végre. Eközben többségi koalíció alakult az ukrán parlamentben, Jacenyukot megválasztották miniszterelnöknek, Turcsinovot az EU elismeri Ukrajna új elnökeként. Kövesse az ukrán eseményeket a hvg.hu-val percről percre!

Most érkezett

A legfrissebb jelentések szerint helyi orosz fegyveresek jelentek meg a Belbek szevasztopoli repülőtér környékén. Az Interfax orosz hírügynökség internetes oldalán megbízható szevasztopoli katonai forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a katonai egyenruhások "valamilyen fegyveresek" érkezését akarják megakadályozni. A repülőtér területén egy páncélozott harci jármű is látható.

Legfontosabb események:

- Csütörtökön hajnalban oroszul beszélő egyenruhás fegyveresek foglalták el a Krími Autonóm Köztársaság parlamentjét Szimferopolban.

- A krími parlament népszavazást írt ki a terület önállósodásáról.

- Oroszország rendkívüli harckészültségi gyakorlatot rendelt el, csapatokat csoportosítanak át az Ukrajnával szomszédos nyugati körzetbe.

- Ukrajna közölte, agressziónak fognak tekinteni minden orosz csapatmozgást az orosz haderők fekete-tengeri támaszpontján kívül. Készültségbe helyezték az ukrán rendőrséget.

- Viktor Janukovics még mindig Ukrajna elnökének tekinti magát. Védelmet kért az orosz hatóságoktól, Moszkva nem hivatalosan közölte, hogy garantálja Janukovics biztonságát. Janukovics az ígéretek szerint pénteken sajtótájékoztatót tart Oroszországban.

- Létrejött a kormánykoalíciós a 450 tagú ukrán parlamentben. Jacenyukot kormányfőnek választották, Turcsinovot elismeri az EU is Ukrajna elnökeként.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

A Krímbe vezető utak mentén géppisztolyokkal felfegyverzett ismeretlenek ellenőrzőpontokat állítottak fel Csanga és Armjanszke falvak körzetében, a Perekopi-földszoroson, és átvizsgálják szárazföldről a félszigetre érkező járműveket.

Nagy-Britannia és Németország "különösen aggasztónak" tartja a Krímben kialakult helyzetet – mondta Angela Merkel német kancellárral tartott közös csütörtöki londoni sajtóértekezletén a brit kormányfő.

A Krími Autonóm Köztársaság parlamentje népszavazást írt ki május 25-re a köztársaság autonóm státusáról és jogköreinek kibővítéséről – közölte csütörtökön a parlamenti sajtószolgálat. A képviselők abban egyeztek meg, hogy a szavazólapon mindössze egyetlen kérdés szerepel majd: "Támogatja-e Ön, hogy a Krími Köztársaság szuverén állammá váljon Ukrajnán belül?". A parlament ezzel párhuzamosan menesztette a Krími Autonóm Köztársaság kormányát.

A krími parlament ugyanarra a napra írta ki a népszavazást, amelyen Ukrajnában előre hozott elnökválasztást tartanak. Ez utóbbi voksolást az ukrán parlament írta ki múlt szombaton, miután elmozdította tisztségéből Viktor Janukovics államfőt. A Krím autonóm köztársaság státusát volt a Szovjetunión belül, 1954-ben azonban az Ukrán Szovjet Szocialista Köztársasághoz csatolták Krími terület néven. A Szovjetunió felbomlása után végül Kijevnek sikerült megtartania fennhatóságát a terület felett, a Krím azonban ismét autonóm köztársaság lett.

A Krím félszigeti Oroszország-párti lakók továbbra is Janukovicsot tekintik államfőnek. A helyzetet élezi, hogy Szevasztopolban állomásozik az orosz fekete-tengeri flotta. A bázis területét Moszkva a 2010-ben Harkivban kötött megállapodás értelmében legalább 2042-ig bérli Ukrajnától katonai célokra.

Sajtótájékoztatót tart az oroszországi Rosztov-na-Donuban pénteken Viktor Janukovics volt ukrán elnök közép-európai idő szerint 13 órakor – közölte saját forrásaira hivatkozva a Russia Today orosz hírtelevízió. A hírt később hírügynökségek is közölték.

Az észak-atlanti szövetségnek és az Egyesült Államoknak nincsenek kidolgozott tervei arra az eshetőségre, hogy Oroszország katonailag beavatkozik az ukrajnai válságba – közölte csütörtökön a NATO európai főparancsnoka.

Tényfeltáró csoportot küld Ukrajnába a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a következő napokban – írják a Russia Today oldalán az IMF elnökének csütörtöki közleménye alapján. Christine Lagarde szerint független értékelést szeretnének készíteni az ukrán gazdaság állapotáról, valamint munkatársaik egyeztetnek az ország vezetőivel a reformtervekről, amelyek alapját jelenthetik egy esetleges pénzügyi támogatási programnak.

Aggodalomra ad okot az orosz erők harckészültségi gyakorlata, de valószínűtlen, hogy Moszkva fegyveres beavatkozást hajt végre Ukrajnában – mondta csütörtökön a grúz védelmi miniszter. Grúzia 2008-ban rövid háborúba keveredett Oroszországgal.

Irakli Alaszania a Reuters hírügynökségnek adott interjúban azt mondta: a 2008-as háború megmutatta, hogy Oroszország hadi képességei gyengébbek annál, mint azt korábban gondolták, ezért most Moszkva nem tudna "blöffölni". "Ezt ők is tudják, és azt is tudják, hogy a NATO is tudja. Nem tudnak a katonai erő alkalmazásával blöffölni" – mondta a védelmi miniszter a hírügynökségnek.

Alaszania ugyanakkor arra is emlékeztetett, hogy Oroszország jelenleg Grúzia "területének közel 20 százalékát megszállva tartja, és 2008-ban megúszta, hogy katonai agressziót követett el". Ezért mindenképpen aggasztó, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök 150 ezer katonát küldött gyakorlatozni az ukrán határ közelébe, de ettől függetlenül is "rendkívül valószínűtlen forgatókönyv" egy ukrajnai beavatkozás – tette hozzá.



Hirdetés