Sátortáborral védenek egy Lenin-szobrot Harkivban
Megerősített kerítéssel és sátortábor kiépítésével védik önkéntesek a ledöntéstől az ukrajnai Harkiv város Szabadság terén álló Lenin-szobrot az Interfax hírügynökség jelentése szerint.
Ukrajnában a múlt hét kezdete óta csaknem félszáz Lenin-szobrot döntöttek le vagy rongáltak meg, legutóbb hétfőn a dél-ukrajnai poltavai területen, Kremencsuk városában két ilyen emlékművet számoltak fel. A nagyobbikat, amely a polgármesteri hivatal előtti Győzelem terén állt, lefűrészelték a talpazatról, daruval leemelték, majd arccal a földre fektették a 6,8 méteres bronzalakot (a szobor a beton-öntöttvas talpazattal együtt több mint 14 méter magas volt). Az akciót több ezres tömeg figyelte - az ukrán himnuszt énekelték, "Vova, gyere le!" bekiabálások mellett -, a rendőrség pedig nem avatkozott be.
Harkivban ezzel ellentétben a Vlagyimir Iljics Lenin szobrát védő önkéntesek hosszú távra rendezkedtek be az Interfax helyszíni beszámolója szerint, a sátrak mellett melegedéshez olajoshordókat állítottak fel - néhányan fociznak, hogy felmelegedjenek -, teát főznek és szendvicseket készítenek, s még egy kezdetleges elsősegélynyújtó-helyet is kialakítottak, hogy "minden eshetőségre felkészüljenek".
A harkivi Lenin-szoborhoz érkezőket a kerítésnél önkéntesek állítják meg ellenőrzésre, nincs álarcuk, de nevüket nem közlik, "biztonsági szempontokból". Emellett hangsúlyozták, hogy nem hívta ide őket senki, saját kezdeményezésükre jöttek a térre.
Harkivban már több napja feszült a helyzet az új hatalom hívei és ellenzői között, hétfőn este egy kisebb verekedés is volt a metróban a két tábor között, de csak ketten sérültek meg az Unian hírügynökség beszámolója szerint. A rendőrség ugyanakkor több, a Szabadság térre vezető metrókijáratot lezáratott.
A 20 méter magas Lenin-szobornál az elmúlt napokban csak néhány száz ember gyülekezett, az ITAR-TASZSZ hírügynökség hétfőn viszont már több ezerre becsülte a téren táborozók számát. A Harkivot "az euromajdanosok ellen védelmező" aktivisták a fekete-naracs sávos György-szalagot választották megkülönböztető jelnek: a szövetdarab az orosz Szent György-érdemrendre utal, amely a legelterjedtebb volt valamennyi egykori orosz katonai kitüntetés közül.